Bota

Të mërkurën në Minsk, në Bjellorusi, Putini, Merkeli dhe Hollande do të takohen për të mbyllur qarkun e ndërmjetësimit të vështirë për të shmangur luftën në Ukrainë. Me ta do të jetë edhe presidenti ukrainas, Poroshenko. Eshtë thirrja e fundit për paqe, me Putinin që përpiqet të diktojë kushtet, Europa

Në fund të konferencës përmes videos Angela Merkel, Francois Hollande, Vladimir Putin dhe Petro Poroshenko kanë propozuar që të takohen të mërkurën në Minsk, kryeqytetin e Bjellorusisë. Këtë lajm e kanë bërë të ditur burime nga Rusia. Konferenca është quajtur “shteruese” në një komunikatë të Steffen Seibert, zëdhënës i kancelares.

“Mos përdorni më iPhone”. ISIS ka vënë në shënjestër celularin e Cupertinos. Këtë “fetva” ndaj Apple e ka zbuluar Business Insider që ka raportuar një dokument të Kalifatit, të përkthyer nga arabishtja dhe botuar në dhjetor të vitit 2014 (konfirmuar edhe nga aktivistët në Raqqa), ku thuhet: “Në përputhje me

Anonymous ka “fikur” me qindra llogari në Twitter dhe Facebook të të dyshuarve si anëtarë të ISIS si dhe ka publikuar adresat e IP dhe të internetit të galaksisë xhihadiste. “Do të trajtoheni si një virus, dje ne jemi kura”, thuhet në videon e publikuar dy ditë më parë. Fushata

Një tragjedi është shënuar mbrëmjen e djeshme në Georgia të SHBA-ve. Një person i armatosur kreu vetëvrasje pasi vrau 4 persona duke përfshirë ish-gruan, të dashurin e saj dhe dy fëmijët e tij.  dhe plagosi dy të tjerë. Agresori shtiu mbi 7 persona. 2 persona janë të plagosur. Ka qenë

Në gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung mund të lexohen rrëfimet e frikshëm të xhihadistëve të rikthyer në Gjermani pas një kohe të gjatë të kaluar në radhët e ISIS në Siri dhe Irak. Një e pesta e afro 200 gjermanëve të riatdhesuar tani po bashkëpunojnë me shërbimin e fshehtë gjerman: klima