Covid19

Lajme dhe analiza nga situata botërore me Covid19

Në Hungari, shumë komuna të drejtuara nga opozita akuzojnë qeverinë se po përfiton nga dekretet e gjëndjes së emergjencës kombëtare të marra për të luftuar pandeminë e Covid-19 dhe duke e përdorur legjislacionin për qëllime politike. Shumë qytete të mëdha, përfshirë edhe kryeqytetin e Hungarisë Budapestin, zgjodhën kryetar kandidatët e

Teksa Italia po rihap kufijtë e saj për qytetarët e BE-së, qeveria italiane u ka bërë thirrje partnerëve të sajë të bëjnë të njëjtën gjë si masë reciprociteti, pasi i gjithë kontinenti Evropian vendosi masat e bllokimi për të frenuar pandeminë e koronavirusit. Ministrat francezë ishin zyrtarët e parë që 

Gjermania do të miratojë një paketë stimuluese prej 130 miliardë eurosh (146 miliardë dollarë) për të rifilluar ekonominë e goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, tha të mërkurën Kancelarja Angela Merkel. Sipas masave të përshkruara në një dokument prej 15 faqesh, taksa e vlerës së shtuar do të zvogëlohet përkohësisht, familjet

Franca do të anulojë këtë vit paradën e saj tradicionale të 14 korrikut  për shkak të kërkesave për distancim shoqëror nga frika e koronavirusit, duke e zëvendësuar atë me një ceremoni që do të nderojë personelin mjekësorë i cili ka ‘luftuar’ kundër pandemisë së koronavirusit, tha Presidenca të enjten. Në

Gjatë 24 orëve të fundit, vendi ynë ka konfirmuar 13 raste të reja me koronavirus, duke çuar në total 1197 numrin e të prekurve. Ministria bën me dije se prej tyre, 266 raste janë aktive në të gjithë vendin, rreth 68% e tyre janë në Tiranë. Në spitalin infektiv aktualisht

George Floyd nga Minneapolis i cili vdiq me gjurin e një polici në qafë, ka rezultuar pozitivisht për koronavirus, sipas një raporti të plotë të autopsisë të lëshuar nga zyra e ekzaminuesit mjekësor të qarkut Hennepin. Raporti vuri në dukje se virusi nuk ishte një faktor kontribues në vdekjen e