Bota

Fundi i koronavirusit aktualisht duket si një perspektivë e largët për pjesën më të madhe të shteteve në botë, kur kjo pandemi sapo ka shpërthyer. Ekspertët vlerësojnë se COVID-19 mund të qarkullojë edhe për muajt e ardhshëm. Koronavirusi ka bllokuar miliona banorë nëpër Evropë tani, me gati 22,000 të infektuar

Situata e krijuar nga koronavorusi nuk ka shkaktuar vetëm ankth dhe frikë tek të rriturit të cilët po përballen me shumë vështirësi sidomos mjekët dhe infermierët. Ajo që në këto raste  na prek edhe më shumë është fakti që nuk mund të prekim, të përqafojmë dot të dashurit tanë. Një

15 ministra të qeverisë polake janë futur në karantinë pasi u konfirmuar pozitiv me koronavirus një kolegu i tyre. Bëhet fjalë për ministrin e Mjedisit të Polonisë, Michal Wos, i cili doli pozitiv mbrëmjen e së hënës, shkruan abcnews.al. Ministrat janë futur në karantinë pasi kishin zhvilluar një mbledhje qeverie

Në vështrim të parë shërbimet sekrete dhe pandemia Corona nuk kanë të bëjnë asgjë. Por megjithatë shërbimet sekrete në këtë botë kanë në fokus edhe sëmundje globale. Përse? Si veprojnë ato në raste të tilla? Në fund të vitit 2002 shpërtheu SARS me pasoja të rënda akute në sistemin e

Koronavirusi e ka zhytur botën në pasiguri dhe lajmet e vazhdueshme për pandeminë mund të jenë ndonjëherë “të pamëshirshme”. E gjitha kjo sigurisht që ndikon te shëndeti mendor i njerëzve që përballen me çrregullime si ankthi për shembull. Të qenit i shqetësuar për gjithë çfarë po ndodh është e kuptueshme,

Presidenti francez Emannuel Macron, ka marrë vendim që duke nisur nga ora 12:00 e kësaj të marte, të ndalohet qërkullimi i njerëzve, duke parë shtimin e të prekurve me virusin korona. Për këtë arsye, shumë qytetarë të Parisit iu janë drejtuar stacioneve të trenit, për t’u larguar në periferi, gjë