Bota.al

Bota.al

“The End of power” – Moises Naim Pushteti ka marrë fund, shkruan në librin e tij më të fundit Moises Naim (“Fundi i pushtetit”). Ish drejtori i Foreign Policy shpjegon në librin e tij se si, dhe përse, pushteti që në të kaluarën mbahej nga politikanë dhe qeveri, nga organizata

JAMES MONTAGUE* Pas gjashtë vitesh refuzime, miklime, thashetheme, veprime direktë dhe tani, më në fund, pranim, Eroll Salihu po organizon më në fund një ndeshje që ka vlerë. Të mërkurën, ekipi kombëtar i Kosovës do të luajë ndeshjen e parë miqësore të miratuar nga FIFA, kundër Haitit, në qytetin e

Si të arrish rezultatet më të mirë përmes rrjeteve sociale. Mes ditëve më të mira, e enjtja dhe e shtuna Zgjimi në orën 6, dhe gjëja e parë, dërgimi i një emaili. Me kafenë? Mesazhi i parë në facebook. Rrugës për në punë, një azhornim profesional i Linkedin dhe në

Bernardo Valli* Gjithcka që Moska ka vënë në skenë këto ditë të ngjan me një teatër. Gjuha e paparashikueshme ruse, që luhatet mes kanosjes dhe relaksimit, bën thirrje për maturi. Nga njëra anë, qeveria në Kiev denoncon futjen në Krime të trupave ruse, dy mijë vetë me helikopterë, faktikisht një

Eric Draitser Nga Siria në Sochi, nga Polonia tek grupi muzikor “Pussy Riot”, konfliktet diplomatikë dhe gjeopolitikë mes Rusisë dhe Perëndimit po dominojnë titujt e mëdhenj të mediave. Megjithatë, prapa këtyre cështjeve qëndron konkurrenca ekonomike, që duhet të jetë kuadri i cdo lloj analize të politikës dhe ndërveprimit mes të