Covid19

Lajme dhe analiza nga situata botërore me Covid19

Suedia do të fillojë të lehtësojë kufizimet për udhëtimet brenda vendit, duke deklaruar 13 qershorin si datën që do të lejohen ata që nuk kanë asnjë simptomë të koronavirusit të lëvizin brënda vendit, tha të enjten Kryeministri Stefan Lofven. “Ky vendim nuk do të thotë se rreziku ka mbaruar,” tha

Gjatë 24 orëve të fundit, Italia ka konfirmuar 88 viktima si dhe 177 raste të reja. Në total, numri i viktimave nga pandemia ka arritur deri në 33 mijë e 689, ndërsa të infektuarit në 234 mijë e 013. Lajm i mirë është se 5 mijë e 503 pacientë janë

Përdoruesit e transportit publik në Mbretërinë e Bashkuar do të duhet të përdorin maska ​​për fytyrën në transportin publik duke filluar nga 15 qershori. “Provat sugjerojnë që veshja e maskave të fytyrës ofron disi mbrojtje, megjithëse të kufizuar, kundër përhapjes së virusit,” tha Sekretari i Transportit Grant Shapps./bota.al

Ndërsa afrohet sezoni i gripit këtë vjeshtë, Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve po kërkojnë autorizim të përdorimit urgjent për një test për të zbuluar dhe dalluar gripin nga COVID-19. Luftimi i virusit të ri dhe gripi mund të shkaktojë një peshë të madhe në sistemin e

Vdekjet në Shën Petersburg hedhin dyshime në statistikat ruse ndaj Covid-19 Të dhënat e reja të vdekshmërisë nga St Petersburg kanë ngritur dyshime nëse zyrtari i vendit nuk ka deklaruar mijëra vdekje të lidhura me shpërthimin e koronavirusit. Qyteti i dytë më i madh në Rusi lëshoi ​​1.552 më shumë

Nga suksesi i tyre akademik tek aftësitë e tyre sociale dhe shëndeti mendor, pandemia është një krizë për fëmijët e sotëm dhe pasojat mund t’i ndjekin ata gjatë gjithë jetës së tyre. Kur fëmijët dhe adoleshentët e sotëm të rriten, a do ta shohin veten si një “brez i humbur”,