Covid19

Lajme dhe analiza nga situata botërore me Covid19

Sipas zëdhënëses të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), Dr. Margaret Harris lufta kundër koronavirusit nuk do të përfundojë “derisa në të gjithë botën të mos ketë asnjë rast të infektuar”. Teksa po fliste në një konferencë shtypi në Gjenevë, Harris konfirmoi se në vendet që kanë lehtësuar masat ka pasur

Aeroportet e Glasgow dhe Aberdeen do t’iu kërkojnë pasagjerëve të kenë me vete maska për fytyrën kur fluturimet kryesore të rifillojnë këtë muaj. AGS Aeroportet ka prezantuar masat e sigurisë duke përfshirë edhe një produkt që vret mikrobet dhe zgjat 30 ditë në sipërfaqe të tilla si tabaka apo vendet

Kufijtë e Guernsey do të qëndrojnë të mbyllura për sa kohë që Mbretëria e Bashkuar ka një ‘përhapje të lartë’ të koronavirusit, tha zëvendës Gavin St Pier. Kryetari i Autoritetit të Emergjencave Civile shpjegoi sepse shumica e njerëzve që mbërrinin do të ishin nga Britania e Madhe, ku situata “mbetet

Numri i vdekjeve në Brazil nga koronavirus ka arritur në 34,000 duke u bërë vendi i treti në botë për numrin më të lartë të vdekjeve, duke tejkaluar Italinë, sipas shifrave zyrtare të lëshuara të enjten. Vendi i Amerikës së Jugut raportoi një rekord të ri prej 1.473 vdekje brenda

Pandemia e Covid-19 tani është “nën kontroll” në Francë, tha të premten kreu i këshillit këshillimor shkencor të qeverisë, pasi vendi hoqi me kujdes bllokimin e vendosur në mars. “Mund të themi në mënyrë të arsyeshme se virusi është aktualisht nën kontroll,”  tha Jean-François Delfraissy për radion France Inter. “Virusi

Gjatë 24 orëve të fundit, ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar 15 raste të reja duke shkuar në 1212 numri i personave të infektuar në vend. Prej tyre, 10 raste jane në Tiranë, dy në Kamëz dhe tre në Shkodër. Rastet në Kamëz janë konfirmuar nga pjesëmarresit në një ceremoni mortore.