Bota

Kina po fillon të testojë një vaksinë tek njeriu kundër koronavirusit, ka thënë në Pekin Ministri i Mbrojtjes. Vaksina është zhvilluar nën drejtimin e epidemiologut Chen Wei. Ajo është aprovuar pas testimeve fillestare dhe thuhet se mund të përdoret tek njerëzit. “Ministri i Mbrojtjes e përshkruan si të sigurtë dhe

Studiuesit në  Melbourne kanë vënë re një përgjigje imune në një prej pacientëve të parë me koronavirus duke treguar aftësinë e trupit për të luftuar virusin dhe shërimin prej tij. Studiuesit në Institutin Peter Doherty ishin në gjendje të testonin mostrat e gjakut në katër pika të ndryshme kohore në

Kina dita ditës duket se po ja del me sukses  në betejën me koronaviruin. Gjatë 24 orëve të fundit nuk është raportuar asnjë person i prekur me COVID 19 në këtë shtet. Sipas mediave vendase autoritetet shëndetësore të Kinës, theksojnë se 34 rastet e fundit në rajon janë të ardhura

Ne  të gjithë e dimë se distancimi vullnetar social është çelësi për zbutjen e përhapjes së Covid-19. Kjo është një sakrificë e vogël për  sigurinë e të gjithëve, megjithëse duhet ta shohim edhe si një sfidë në marrëdhëniet tona, shkruan The Guardian. “Në këtë periudhë është e lehtë ta shohësh

Pasi Organizata Botërore e Shëndetsisë e shpalli virurin e ri një pandemi, të gjithë shpresat janë drejtuar perspektivës së zbulimit të një vaksine, sepse vetëm një vaksinë shihet si shpresë për të parandaluar përhapjen e tij. Rreth 35 ndërmarrje dhe institucione akademike po garojnë për të krijuar një vaksinë të

Lufta ndaj koronavirusit po vazhdon në të gjithë botën dhe niveli i vdekshmërisë në shumë vende ka kapur shifra alarmante, ndërkohë bota nga ana tjetër po përpiqet të ngdalësojë përhapjen e virusit . Duhet të rikujtojmë që edhe numri i personave të shëruar deri më tani është: 82,868 Më poshtë