KORONAVIRUSI

Qeveria thotë se ka kapacitete për të bërë 200,000 teste në ditë tani në Mbretërinë e Bashkuar, diçka që kishte premtuar se do të arrinte deri në fund të muajit. Rreth 205.634 teste ishin në dispozicion të shtunën, tha qeveria. Në fillimin e shpërthimit të koronavirusit, aftësia e kufizuar e

Protestat mbarëkombëtare të shkaktuara nga vdekja e afrikano-amerikanit George Floyd, mund të sjellin një shpërthim të rasteve të reja me COVID-19 në SHBA. Protestat që nisën si paqësore, por përfunduan në trazira të forta, janë kthyer papritur në një fole të mundshme të gëlimit të koronavirusit duke rrezikuar jetët e

Spanja ka regjistruar numrin më të ulët të infeksioneve të reja në pothuajse tre muaj, me 96 raste të reja të raportuara të dielën. Vetëm dy vdekje janë regjistruar. Në krahasim me të, Mbretëria e Bashkuar regjistroi 1.936 raste të reja të konfirmuara dhe 113 vdekje sot. Në Itali numrat

Nga e hëna disa nxënës do të kthehen në shkollë në Angli, por pyetja që shumë po shtrojnë është nëse do të jetë e sigurt për ta dhe mësuesit e tyre. Pas një debati të ndezur, qeveria publikoi këshillat që kishte marrë nga shkencëtarët se çfarë dihet për ndikimin e

Ndërsa demonstratat masive vazhdojnë nëpër SH.B.A. mes një vale zemërimi për vdekjen e George Floyd, një person me ngjyrë i paarmatosur, ndërsa ishte në arrest policor, disa zyrtarë amerikanë kanë paralajmëruar për rrezikun e vazhdueshëm të paraqitur nga shpërthimi i koronavirusit. “Nëse ishit duke protestuar mbrëmë, ju ndoshta duhet të

Ka një lajm pozitiv në Poloni pasi vendi regjistroi infeksionet më të pakta të koronavirusit në dy muaj. Shifrat e së dielës të lëshuara nga ministria e shëndetësisë tregojnë se janë regjistruar 219 raste të reja, nga 416 të shtunën. Numri i vdekjeve të lidhura me virusin ra në tre

“Jeta duhet të ndjehet pak më pak e kufizuar, por nuk duhet të ndjehet normale”, thotë Sekretarja e Shëndetësisë Jeane Freeman teksa i bëri thirrje publikut të dëgjojë këshillat për lehtësimin gradual të masave të bllokimit. Ajo pranon se ka pasur “shumë takime të shumëpritura në ambientet e jashtme” këtë

Italia ka shënuar 75 viktima nga COVID-19 ditën e sotme. Ky është një nga numrat më të ulët që nga fillimi i pandemisë në mars, ndërkohë që jeta në vendin fqinj ka filluar dalëngadalë të rifillojë. Sipas të dhënave të fundit, edhe në rajonin i cili u godit më shumë

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar se gjatë 24 orëve të fundit, kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 15 persona, konkretisht 11 raste në Tiranë, 3 në Krujë, dhe 1 rast në Kamëz. Që nga fillimi i epidemisë janë 1136 raste të konfirmuara, prej të cilëve aktualisht janë 232 persona aktivë me

Pas një pezullimi gati tre-mujor, të gjithë aktivitet sportive në Britaninë e Madhe mund të rifillojnë nga 1 qershori por pas dyerve të mbyllura me kusht që të përmbushen masat e rrepta të sigurisë, tha qeveria të shtunën. Asnjë sport i nivelit të lartë nuk është zhvilluar në Britani që

SHARE

Covid-19