ANALIZA

“Eshtë lëvizja më e rrezikshme që Ameërika ka bërë në Lindjen e Mesme, që nga pushtimi i Irakut në vitin 2003”. Kështu e ka përmbledhur Nju Jork Tajms vrasjen e gjeneralit Qassem Soleimani, kreu ushtarak iranian që u eleminua me urdhër të Donald Trumpit. Reagimi nga Teherani është kaq kanosës,

KUR NISI ALEANCA? Marrëdhënia shkon pas në kohë në fundin e viteve 1930, menjëherë pasi Abdul Aziz ibn Saud konsolidoi fiset ndërluftuese arabe në një Mbretëri. Kompanitë energjetike amerikane kishin zbulluar naftë në Gadishullin Arabik, dhe i kërkuan qeverisë së tyre që të promovonte interesat e tyre, me monarkun e

Administrata Trump po mëson se tërheqja nga Lindja e Mesme nuk është as e lehtë, as pa rreziqe dhe kosto. Eshtë e qartë se çfarë nevojitet: gatishmëri më e madhe e SHBA për të përdorur forcë të kufizuar ushtarake, nëse është e nevojshme, dhe një prirje për të bashkuar sanksionet

Nga Sir John Curtice Profesor i Shkencave Politike në Strathclyde University Boris Johnson ka fituar një shumicë vendimtare, pas një kalimi të madh nga Laburistët tek Konservatorët, në Britaninë që voton për largimin nga BE. Me pothuajse të gjitha rezultatet e shpallura tashmë, kryeministri ka fituar shumicën mee një avantazh

Më 24 nëntor është bërë me dije nga komentatorë të ndryshëm se pas takimit të Kuartetit të Minskut të 9 dhjetorit do të nisë procesi i heqjes së sanksioneve për Rusinë lidhur me krizën ukrainase. “Propozimi i Macron, tashmë i pranuar gjysmëzyrtarisht nga palët, është ai i bllokimit definitiv të

Pierre Haski I rrethuar në frontin e brendshëm, Trump është i detyruar të mburret me suksese në politikën e jashtme. Edhe kur këto suksese nuk ekzistojnë Donald Trump është rikthyer i karikuar nga samiti i NATO-s në Londër, siç shihet qartë nga profili i tij në Tëitter. Pas kthimit në

Amerika Latine është si një stadium: diçka ndodh dhe shpërthen tifozllëku. Protesta në Kili? Gol i së majtës! Kryengritje në Ekuador? Dyfishim rezultati! Por ja tek rrëzohet ish presidenti sindikalist Evo Morales në Bolivi: e djathta ngushton avantazhin. Fundi i pjesës së parë. Në pjesën e dytë, e majta synon

Pierre Haski Nëse një autor teatral do të donte të vinte në skenë botën e vitit 2019, ai me siguri do të imagjinonte një samit ndërkombëtar në Londër, me një darkë në Buckingham Palace dhe tre personazhe kryesorë gati të karikaturuar. Autori ynë do të përshkruante ditën e 3 dhjetorit

Nga Mero Baze Nëse do të kuptosh ku ka mbërritur niveli i njerëzve publik në Shqipëri, mund të shikoni adhurimin me të cilin është mbështjellë portreti i pedagoges Luljeta Bozo, për shkak të daljeve të saj në ekran me rastin e tërmetit. Befas njerëzit duket sikur kanë zbuluar “arushën Mira”

Lutfi Dervishi Gjëja e fundit që ka nevojë publiku këto ditë janë tonet alarmiste, klithmat dhe shqetësimet e tepruara që vijnë përmes ekranit. Sot më shumë se kurrë në studiot televizive kërkohet qetësi, kthjelltësi, aftësi për të parë tablonë e përgjithshme dhe për të mos zmadhur gjethen deri në atë

SHARE

Analiza

Send this to a friend