BOTA

Irani ka zgjedhur një armë të përdorur shpesh në teatrin e Lindjes së Mesme për hakmarrjen e vet. E para. Baza e al Asadit është 370 kilometra larg territorit iranian, ajo e Erbilit 105 kilometra, ose në distanca që mund të “rrihen” nga shumë prej raketave në zotërim të forcave

Vladimir Putini shfaqet në Siri, në atë që përbën vizitën e dytë zyrtare në vend. Një vizitë e beftë, e cila vjen ndërsa daullet e krizës iraniane dëgjohen fort, e teksa Shtetet e Bashkuara që po nxitojnë në një luftë kundër Teheranit Ishte e pritshme një lëvizje e Putinit në

BAGHDAD – Irani sulmoi dy baza amerikane në Irak, që strehojnë trupat amerikane me një breshëri raketash të mërkurën, njoftuan media zyrtare iraniane si dhe zyrtarë të Shteteve të Bashkuara, duke përmbushur premtimin e Teheranit për t’u hakmarrë për vrasjen e një komandanti të lartë iranian. “Hakmarrja e ashpër nga

Ndërsa trupi i Gjeneral Qassim Soleimani u dërgua në vendlindje për t’u varrosur, ikja në rrëmujë e sipër besohet të ketë vrarë dhjetëra njerëz të mbledhur në rrugët e Kermanit, Iran. Portalet e lajmeve iraniane raportuan një kaos vdekjeprurës gjatë fazës së fundit të procesionit për gjeneralin Suleimani, në qytetin

Ka financues të rëndësishëm të Partisë Republikane të SHBA, që sigurisht kanë ndikuar në zgjedhjet e Trump për Iranin. Bëhet fjalë për donatorët më të rëndësishëm të partisë republikane, të cilët midis 2016 dhe 2018 derdhën më shumë se 259 milion dollarë në arkat e partisë: milionerë që kurrë nuk

2019 ishte viti kur u rrëzuan disa qeveri evropiane, Boris Johnson shtypi kundërshtarët e tij me një premtim për “Ta përfunduar Brexit” dhe një 16-vjeçare nga Suedia ndezi protestat mjedisore në të gjithë kontinentin. Ndërsa kemi hyrë në janar, redaktorët e POLITICO kanë bërë një listë të tensioneve kryesore që

Mijëra njerëz morën pjesë sot në funeralin e Gjeneral Major Qassim Soleimanit në Teheran, kryeqytetin iranian, ku komandanti ushtarak u brohorit si martir, pasardhësi i tij u betua për hakmarrje dhe turma shpërtheu në thirrje “Vdekje Amerikës”. “Zoti i Plotfuqishëm ka premtuar se do të marrë hakun e tij dhe

Origjina e varfër dhe fama si i pamposhtur: Soleimani mund të bëhej president “Rommeli” iranian ka gjetur fatin e vet, të cilin e kishte shpallur prej disa kohësh: “Martirizimi është ajo që kërkoj midis luginave, maleve dhe shkretëtirave”. Qassem Soleimani, gjenerali më karizmatik i Pasdaranit ishte komandanti i brigadës Al

Kanë kaluar më shumë se 35 vjet, që kur një grup studentësh iranianë sulmuan ambasadën amerikane në Teheran dhe morën peng një grup amerikanësh. E kemi parë këtë histori të rrëfyer në filma si “Argo” dhe seriale televizive si “Homeland”, por më poshtë ju tregojmë gjashtë gjëra në lidhje me

Gjithçka nisi me fundin e Shahut. Në vitin 1979 erdhi kriza. Tani, larja e hesapeve Për të kuptuar rrënjët e prishjes radikale dhe ideologjike midis SHBA dhe Iranit, duhet të kujtojmë kohërat kur Irani ishte një mbretëri absolute, por pro-perëndimore, në të cilën vajzat shëtisnin me minifunde, ekonomia zhvillohej fuqishëm

SHARE

Bota

Send this to a friend