MAGAZINE

Reflektimet e gjeniut të shkencës për Zotin, Universin, ekzistencën, “fenë kozmike”, qëllimin e tij mbi këtë tokë. Dhe përse nuk i bëhej vonë për përjetësinë Nga Albert Ajnshtain Shkolla më la në baltë, dhe unë e lashtë në baltë shkollën. Mësuesit silleshin si Fildvebel-a (reshterë). Unë doja të mësoja ato

Ai i Charlie Chaplin në filmin “Diktatori i Madh”, është padyshim një prej fjalimeve më brilantë të historisë së kinemasë. Një fjalim për të gjithë njerëzit dhe për të gjitha kohërat … Atyre që më dëgjojnë, unë u them, mos u dëshpëroni. Mjerimi që ka rënë mbi ne, është thjeshtë kalimi

Thuhet shpesh se “dashuria e bën botën të vijë vërdallë”. Por në dallim nga disa aforizma, kjo është çuditërisht e saktë. Dashuria përshkon çdo aspekt të jetës sonë, nga filmat dhe librat, deri tek ekzistenca jonë. Dhe ajo nuk është një dukuri e kohëve të fundit. Shumë njerëz përgjatë historisë

Siç e dimë të gjithë Dita e Shën Valentinit, festohet në datën 14 shkurt në mbarë botën. Romantizmi nëpër filma, dhe marketingu nga kompanitë më të mëdha botërore, e kanë shndërruar këtë festë në një pjesë integrale të jetës sonë. Madje kremtimet nisin 1 javë para. Sot, Dita e Shën

Sipas mikut të Lincolnit, Uard Hill Lamon, tre ditë para vrasjes së tij më 14 prill 1865 presidenti i kish rrëfyer një ëndërr të çuditshme që kish parë. Lamon e rrëfeu historinë në biografinë e tij të Lincoln, me titull “Kujtime të Abraham Lincoln 1847-1865”, në të cilën ai përshkroi

Çdo studim i jetës së Jezusit do të jetë i debatueshëm, duke shtruar shumë pyetje para se të bëhet ndonjë përparim. Ka prova që sugjerojnë se ai jetoi dhe se ai u kryqëzua nga prefekti romak i Judesë, Ponc Pilati. Sidoqoftë, gjërat bëhen më të errëta kur përpiqemi të zbulojmë

Më 6 gusht 1945 një bombë atomike shpërtheu sipër qytetit japonez të Hiroshimës, duke vr arë afërsisht 130,000 njerëz. Ndër të mbijetuarit ishte Tsutomu Yamaguchi, i cili ndodhej në qytet për biznes. Ai ishte tre kilometra (1.8 milje) nga qendra e shpërthimit. Tsutomu pësoi djegie serioze në anën e majtë,

Pretendimi i të qënit pasardhës (shpesh gabimisht) të njerëzve të famshëm ose të pushtetshëm, ka qenë një ushtrim popullor përgjatë historisë. Por zhvillimet moderne në testimin e ADN-së kanë zbuluar një numër të madh njerëzish, që në fakt mund të jenë të lidhur direkt me mbretin luftëtar mongol Genghis Khan.

Po pse është kaq e rëndësishme të dish se çfarë ka ndodhur më parë? Sepse shumë herë, ajo që ka ndodhur më parë të shpjegon se pse disa gjëra ndodhin sot dhe, në çdo rast, ashtu si me formacionet e futbollistëve, është një mënyrë për të pasuruar kujtesën tonë. Dakord,

Harry rrëfeu se ai shkoi në terapi për 7 vjet pas vdekjes së nënës së tij, Lady Diana, ngjarje e cila ndodhi në 31 gusht 1997 në një aksident të tmerrshëm automobilistik nën urën Alma në Paris, ndërsa makina e saj po ndiqej nga paparacët. Dhe për këtë rrëfim është

SHARE

Magazinë