Home»Covid19»Shifrat e fundit nga Suedia, çfarë ndodhi në 24 orët e fundit

Shifrat e fundit nga Suedia, çfarë ndodhi në 24 orët e fundit

Suedia raportoi 54 vdekje të tjera nga Covid-19 të premten, duke çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend në 3.925.

Sipas shifrave të fundit nga agjensia e shëndetit publik të Suedisë, 637 persona të tjerë kanë testuar pozitivë dhe në total, Suedia tani ka regjistruar 32.809 raste të konfirmuara, me 4,971 rikuperime.

Ne kemi ndjekur situatën në Suedi me interes, pasi qeveria e saj zgjodhi të mos zbatojë llojet e masave të detyrueshme të bllokimit të vendosura diku tjetër në botë, shkruan The Guardian.

Sot, seksioni i komenteve të Guardian ka botuar një botim të Tae Hoon Kim, një analist gjeopolitik dhe ekonomik i Koresë së Jugut me qendër në Stokholm, mbi arsyen pse ai beson se, megjithëse ka një shkallë vdekjeje shumë më të lartë se fqinjët, Suedia nuk ka të ngjarë të bëjë një kthesë në strategjinë e saj. Kim shkruan:

Suedia ka marrë një kontroll të konsiderueshëm të mediave ditët e fundit. Sipas shifrave të botuara të martën, ajo tani ka nivelin më të lartë të vdekjeve të koronavirusëve për frymë në botë, me një mesatare prej 6.08 vdekjesh për milion banorë në ditë me një mesatare gjithsej shtatë midis 13 dhe 20 maj. Që nga 22 maj, Suedia ka pasur 32.127 raste të konfirmuara dhe 3.871 vdekje. Këto shifra janë më të ulëta se ato të Italisë apo MB. Por ato janë më të larta se ato të Portugalisë dhe Greqisë, dy vende me një madhësi të ngjashme të popullsisë me Suedinë. Shifrat janë gjithashtu shumë më të larta se fqinjët nordikë të Suedisë, me Danimarkën në 11.118 raste dhe 561 vdekje, Norvegjia në 8,309 dhe 235, dhe Finlanda në 6,537 dhe 306 …

Por, pavarësisht numrit të madh të vdekjeve, rreth 70% e suedezëve mbështesin qasjen e qeverisë së tyre. Në fakt, nuk ka pasur shumë debate publike apo kundërshtim të organizuar të strategjisë. Vdekjet kanë tronditur me të vërtetë shumë suedezë, veçanërisht numri i lartë i vdekjeve në mënyrë disproporcionale midis atyre mbi 70 vjeç në shtëpitë e përkujdesjes dhe ato nga prejardhja e imigracionit të klasës punëtore. Debatet, megjithatë, duket se po marrin një kënd më socio-ekonomik. Me fjalë të tjera, arsyet e këtyre vdekjeve janë duke u fajësuar për mangësitë strukturore, ekonomike dhe sociale – por jo në vetë strategjinë./bota.al/

 

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *