Home»Covid19»Madridi dhe Barcelona pritet të heqin bllokimin e vendit të hënën

Madridi dhe Barcelona pritet të heqin bllokimin e vendit të hënën

Rajoni i Madridit dhe zona metropolitane e Barcelonës do të jenë në gjendje të kalojnë në fazën tjetër të de-përshkallëzimit të bllokimit nga e hëna, ka njoftuar qeveria spanjolle.

Të dy rajonet kanë qenë zonat më të goditura nga Covid-19, i cili deri më tani ka vrarë 27.940 njerëz në vend dhe ka infektuar 233.037.

Humbja e kufizimeve në të dy fushat – dhe në pjesë të Castilla y León – do të thotë se e gjithë Spanja tani është në të paktën fazën e dytë të planit të daljes nga bllokimi.

Nga e hëna, njerëzit në të tre zonat do të jenë në gjendje të takohen në grupe deri në 10 individë, dhe tarracat e restoranteve dhe kafeneve do të rihapen me kapacitet 50%. Vendet e adhurimit gjithashtu do të jenë në gjendje të operojnë me kapacitet 30%.

Ministri i Shëndetësisë në Spanjë Salvador Illa, tha se 47% e vendit do të kalojnë në fazën e tretë dhe të parafundit të lehtësimit të masave të hënën. Njerëzit në Ishujt Balearik, Kanarinat dhe disa pjesë të kontinentit do të jenë në gjendje të vizitojnë qendrat tregtare dhe të hanë brenda në restorante – ku të dyja këto aktivitete do të funksionojnë me kapacitet 40%.

Shtrirja e fundit dy-javore e qeverisë së gjendjes së jashtëzakonshme të shpallur fillimisht më 14 mars ishte e fituar, dhe protestat kundër bllokimit janë përhapur nga Madridi në rajone të tjera.

María Jesús Montero, ministri i financave i cili shërben si zëdhënëse e qeverisë, tha se njerëzit kishin të drejtë të protestojnë, për sa kohë që demonstratat e tyre nuk rrezikojnë të përhapin koronavirus:

E vetmja gjë që gjendja e jashtëzakonshme kufizon lirinë e lëvizjes dhe ribashkimit të njerëzve të saj. Shumë shpesh, disa nga britmat që dëgjoni gjatë këtyre demonstratave janë kontradiktore sepse njerëzit janë duke protestuar. Disa njerëz bërtasin, “Liria!”, kur ata po ushtrojnë të drejtën të kritikojnë gjërat dhe të protestojnë. Por nuk mund të përzieni lirinë me atë për të infektuar njerëzit./bota.al/

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *