24/03/2020

OBSH jep alarmin: SHBA mund të bëhet epiqendër e re e koronavirusit htetet e Bashkuara mund të bëhen epiqendra e re e pandemisë koronavirus, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Shtetet e Bashkuara kanë potencialin ta arrijnë këtë pasi numri i rasteve atje u rrit me shpejtësi, tha zëdhënësja e OBSH-së

Nga Katherine Kelaidis Kjo nuk është koha e duhur për një pandemi. Jo se ka një kohë të duhur për një pandemi, por disa raste ato qëllojnë të shfaqen në momentet më të papështashme të mundshme. Dhe asnjë kohë nuk është më keqe, sesa kur një komb është tashmë në

Stuhia e paralajmëruar për shpërthimin e COVID-19 nisi. Pandemia e shkaktuar nga COVID -19 hyri të hënën, (23.03.2020) në javën e tretë, në atë të shpërthimit të saj intensiv. Deri në orët e para të pasdites, të hënën u dyfishuan viktimat dhe rastet e reja të prekura nga virusi vdekjeprurës. Ministrja e

Sa do të zgjasë?  Pas pikut do të ketë një tjetër, dhe pastaj një tjetër, dhe një tjetër … dhe “normalja” nuk do të kthehet më Të gjithë presim kulmin. Besojmë se do të jetë një moment çlirues, ai që shënon daljen nga koronavirusi. Megjithatë, pasi të arrihet piku, sëmundja

Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) ka publikuar disa masa, se si duhet të kujdesemi për të moshuarit dhe fëmijët, në situatën e përhapjes së virusit COVID -19, edhe në vendin tonë. “Nëse je mbi 60 vjeç, ose keni sëmundje të tjera si sëmundje kardiovaskulare, respiratore, diabet shmangni ambientet e populluara

Në një kohë kur vendi ynë po përballet me pandeminë e koronavirusin, ku numri i personave të prekur nga ky virus ka shkuar në 105, të gjithë presin me padurim që kjo situatë të kalojë sa më shpejt. Arjan Harxhi, mjeku infeksionist që drejton një nga pavionet e spitalit COVID-19