17/03/2020

Qytetet janë epiqendra e kapitalit dhe krijimtarisë, të projektuar për t’u populluar kolektivisht. Pandemitë janë anti-urbane, gjahu i tyre është dëshirA jonë njerëzore për të qenë të lidhur me njëri-tjetrin Foto: Bota.al Michael Kimmelman Po bëhet çdo orë e më e vështirë, për të gjetur normalen e re. Ne kemi

Autoritetet shëndetësore në Zvicër kanë vendosur të kufizojnë testet e koronavirusit tek personat mbi 65 vjeç ose ata me probleme shëndetësore ekzistuese, që kanë një rrezik më të lartë për një rezultat vdekjeprurës. Lista e problemeve ekzistuese shëndetësore përfshin hipertension, diabet, sëmundje të zemrës, sëmundje kronike të frymëmarrjes, një sistem

Fundi i koronavirusit aktualisht duket si një perspektivë e largët për pjesën më të madhe të shteteve në botë, kur kjo pandemi sapo ka shpërthyer. Ekspertët vlerësojnë se COVID-19 mund të qarkullojë edhe për muajt e ardhshëm. Koronavirusi ka bllokuar miliona banorë nëpër Evropë tani, me gati 22,000 të infektuar

Situata e krijuar nga koronavorusi nuk ka shkaktuar vetëm ankth dhe frikë tek të rriturit të cilët po përballen me shumë vështirësi sidomos mjekët dhe infermierët. Ajo që në këto raste  na prek edhe më shumë është fakti që nuk mund të prekim, të përqafojmë dot të dashurit tanë. Një

Kanë kaluar më shumë se një muaj që kur Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli koronavirusin një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar. Që nga fillimi i shpërthimit, ka pasur 182,820 raste të virusit në të gjithë botën dhe  7,174 vdekje. Ndërsa zyrtarët punojnë për të ndaluar përhapjen e virusit, është

15 ministra të qeverisë polake janë futur në karantinë pasi u konfirmuar pozitiv me koronavirus një kolegu i tyre. Bëhet fjalë për ministrin e Mjedisit të Polonisë, Michal Wos, i cili doli pozitiv mbrëmjen e së hënës, shkruan abcnews.al. Ministrat janë futur në karantinë pasi kishin zhvilluar një mbledhje qeverie