Covid19 Analiza

Philip N. Howard Që nga viti 2016, një bashkësi globale e kontrolluesve të fakteve ka marrë formë, për të luftuar lajmet e rreme dhe dezinformimin në internet, shumica e të cilave gjenerohen nga regjimet autoritare. Tani që jemi në kthetrat e një pandemie vdekjeprurëse, këto përpjekje duhet të mbështeten dhe

Sipas zëdhënëses të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), Dr. Margaret Harris lufta kundër koronavirusit nuk do të përfundojë “derisa në të gjithë botën të mos ketë asnjë rast të infektuar”. Teksa po fliste në një konferencë shtypi në Gjenevë, Harris konfirmoi se në vendet që kanë lehtësuar masat ka pasur

Nga suksesi i tyre akademik tek aftësitë e tyre sociale dhe shëndeti mendor, pandemia është një krizë për fëmijët e sotëm dhe pasojat mund t’i ndjekin ata gjatë gjithë jetës së tyre. Kur fëmijët dhe adoleshentët e sotëm të rriten, a do ta shohin veten si një “brez i humbur”,

Në Hungari, shumë komuna të drejtuara nga opozita akuzojnë qeverinë se po përfiton nga dekretet e gjëndjes së emergjencës kombëtare të marra për të luftuar pandeminë e Covid-19 dhe duke e përdorur legjislacionin për qëllime politike. Shumë qytete të mëdha, përfshirë edhe kryeqytetin e Hungarisë Budapestin, zgjodhën kryetar kandidatët e

Gjermania do të miratojë një paketë stimuluese prej 130 miliardë eurosh (146 miliardë dollarë) për të rifilluar ekonominë e goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, tha të mërkurën Kancelarja Angela Merkel. Sipas masave të përshkruara në një dokument prej 15 faqesh, taksa e vlerës së shtuar do të zvogëlohet përkohësisht, familjet

Vendimi i diskutueshëm i Suedisë për të mos imponuar një bllokim të rreptë në përgjigje të pandemisë Covid-19 çoi në shumë vdekje, ka pranuar Anders Tegnell, njeriu që qëndron pas kësaj politike. Suedia ka pasur një shkallë vdekshmërie shumë më të lartë se fqinjët e afërt dhe shtetasve të saj