Covid19 lajme nga bota

Franca do të hyjë të martën në fazën e dytë të rregullave të izolimit pas një heqjeje fillestare të kufizimeve që filluan më 11 maj,  pasi shifrat zyrtare tregojnë se shpërthimi i koronavirusit në vend po vazhdon të zvogëlohet. Masat e reja do të përfshijnë rihapjen e kafeneve dhe restoranteve

Më shumë se 104,000 njerëz kanë gjetur vdekjen për shkak të koronavirusit në SHBA. Deri tani ka patur të paktën 1,778,515 raste infektimi të konfirmuara, ndërkohë që çdo ditë regjistrohen viktima për shkak të COVID-19. Rastet kanë “skuqur” të 50 shtetet, Distriktin e Kolumbisë si dhe territoret e tjera të

Koronavirusi vazhdon akoma ta mbajë pezull botën me numrin e të infektuarve dhe viktimave që shkakton çdo ditë. Por duhet thënë se ritmi është ngadalësuar në krahasim me muajin e parë të përhapjes së virusit. Sot numri i personave të infektuar me Covid-19 në të gjithë botën ka arritur shifrën

Qeveria thotë se ka kapacitete për të bërë 200,000 teste në ditë tani në Mbretërinë e Bashkuar, diçka që kishte premtuar se do të arrinte deri në fund të muajit. Rreth 205.634 teste ishin në dispozicion të shtunën, tha qeveria. Në fillimin e shpërthimit të koronavirusit, aftësia e kufizuar e

Protestat mbarëkombëtare të shkaktuara nga vdekja e afrikano-amerikanit George Floyd, mund të sjellin një shpërthim të rasteve të reja me COVID-19 në SHBA. Protestat që nisën si paqësore, por përfunduan në trazira të forta, janë kthyer papritur në një fole të mundshme të gëlimit të koronavirusit duke rrezikuar jetët e

Spanja ka regjistruar numrin më të ulët të infeksioneve të reja në pothuajse tre muaj, me 96 raste të reja të raportuara të dielën. Vetëm dy vdekje janë regjistruar. Në krahasim me të, Mbretëria e Bashkuar regjistroi 1.936 raste të reja të konfirmuara dhe 113 vdekje sot. Në Itali numrat