Covid19

Lajme dhe analiza nga situata botërore me Covid19

Teksa masat e bllokimit janë duke u lehtësuar dhe më shumë njerëz po fillojnë të përdorin transportin publik, të kthehen në punë ose të bëjnë pazar, duke rrezikur të përplasen me armikun e padukshëm më shumë se kurrë. Për momentin, nuk ka asnjë mënyrë për të thënë se kush në

Teksa kriza përhapet, shkencëtarët kanë zbuluar më shumë prova në lidhje me një tipar të çuditshëm dhe shqetësues të koronavirusit. Shumë njerëz që infektohen kanë kollë, ethe ose humbje të shijes dhe nuhatjes, të tjerët nuk kanë fare simptoma dhe kurrë nuk e kuptojnë se janë të infektuar me Covid-19.

Franca do të hyjë të martën në fazën e dytë të rregullave të izolimit pas një heqjeje fillestare të kufizimeve që filluan më 11 maj,  pasi shifrat zyrtare tregojnë se shpërthimi i koronavirusit në vend po vazhdon të zvogëlohet. Masat e reja do të përfshijnë rihapjen e kafeneve dhe restoranteve

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar sot 6 raste të reja me koronavirus, dhe shkon kështu në 1143 numri i të infektuarve në vendin tonë. Nga rastet e reja, janë 4 në Tiranë (nga te cilet një personel shëndetësor), 1 rast në Durrës, dhe 1 në Mat ndërkohë 233 prej tyre

Më shumë se 104,000 njerëz kanë gjetur vdekjen për shkak të koronavirusit në SHBA. Deri tani ka patur të paktën 1,778,515 raste infektimi të konfirmuara, ndërkohë që çdo ditë regjistrohen viktima për shkak të COVID-19. Rastet kanë “skuqur” të 50 shtetet, Distriktin e Kolumbisë si dhe territoret e tjera të

Koronavirusi vazhdon akoma ta mbajë pezull botën me numrin e të infektuarve dhe viktimave që shkakton çdo ditë. Por duhet thënë se ritmi është ngadalësuar në krahasim me muajin e parë të përhapjes së virusit. Sot numri i personave të infektuar me Covid-19 në të gjithë botën ka arritur shifrën