Bota

Vendimi i Vladimir Putin këtë të mërkurë, për të pranuar dorëheqjen e Dmitry Medvedevit, nuk ishte i befasishëm. Prej disa kohësh, pozicioni i Medvedevit brenda qeverisë ruse po fundosej në mënyrë të pandalshme. Ka pasur momente të sikletshme publike. Medvedevi është vënë re duke mohuar me kokë gjatë fjalimeve presidenciale

Viti i ri shënon një datë të rëndësishme për Vladimir Putinin. Eshtë përvjetori i njëzetë i ardhjes së tij në pushtet në Rusi. Prandaj është koha, sipas shumë gazetave ndërkombëtare, të nxirren disa përfundime nga këto njëzet vite. Associated Press, për shembull, ka zgjedhur titullin “Putin peshon opsionet e së

Presidenti Trump u tërhoq nga aksioni i mëtejshëm ushtarak kundër Iranit sot, si dhe bëri thirrje për një përpjekje të re diplomatike pasi konfrontimi i gjashtë ditëve të fundit u duk se u lehtësua disi, pas sulmeve iraniane me raketa, të cilët rezultuan më shumë simbolike sesa vdekjeprurëse. “Irani duket

Irani ka zgjedhur një armë të përdorur shpesh në teatrin e Lindjes së Mesme për hakmarrjen e vet. E para. Baza e al Asadit është 370 kilometra larg territorit iranian, ajo e Erbilit 105 kilometra, ose në distanca që mund të “rrihen” nga shumë prej raketave në zotërim të forcave

Vladimir Putini shfaqet në Siri, në atë që përbën vizitën e dytë zyrtare në vend. Një vizitë e beftë, e cila vjen ndërsa daullet e krizës iraniane dëgjohen fort, e teksa Shtetet e Bashkuara që po nxitojnë në një luftë kundër Teheranit Ishte e pritshme një lëvizje e Putinit në

BAGHDAD – Irani sulmoi dy baza amerikane në Irak, që strehojnë trupat amerikane me një breshëri raketash të mërkurën, njoftuan media zyrtare iraniane si dhe zyrtarë të Shteteve të Bashkuara, duke përmbushur premtimin e Teheranit për t’u hakmarrë për vrasjen e një komandanti të lartë iranian. “Hakmarrja e ashpër nga