Kinema & TV

Nuk janë të shumtë filmat e mëdhenj për Krishtlindjen. Klima e festimeve të Krishtlindjes të jep më shumë ndjesinë e vetmisë të personazheve në fund tek filmi “The umbrellas of Cherbourg” dhe dritëzat dekorative e bëjnë akoma më të çuditshme aventurën erotike të protagonistit tek “Eyes Wide Shut” . Kur

“Ciro L’mmortale” ka një jetë tjetër: në sallat e kinemasë. Filmi që flet për anti-heroin e “Gomorra” me regji dhe luajtur nga Marco D’amore ka grumbulluar 2 milion e 816 mijë euro në katër ditët e para. Debutimi më i mirë për një film me temë krimin, i dyti vetëm

Ishte viti 1989 dhe një profesor vizionar, e i dashuruar me Shekspirin u ngrit në këmbë mbi tryezë, për t’i kujtuar vetes dhe nxënësve të tij, se duhet që gjithmonë t’i shohim gjërat nga këndvështrime të ndryshme. “Pikërisht atëherë kur mendoni se e dini diçka, duhet ta shihni nga një

Shkrimtari i kronikave flet me entuziazëm dhe mirënjohje për fundin e serialit, ai aludon enigmatikisht edhe për përfundimin e librave dhe të ardhmen e tij A mundet ai që krijoi një univers të tërë narrativ, që më pas u bë  një seri televizive me vlerësim të lartë, të përjashtohet nga

Aktori i humorit Gaz Paja ka rrëfyer një incident që i ndodhi gjatë interpretimit në skenën e Portokallisë. Në episodin e së dielës te “Sekretet e Portokallisë”, aktori i njohur rrëfeu se një herë ishte nxehur aq shumë për një problem me muzikën në skenë, saqë kur doli prej saj

Alketa Vejsiu dhe regjisorja Vera Graboçka pak ditë më parë mbyllën sezonin e dytë të emisionit ‘Në kurthin e Piter Pan’. Pasi u mësua se dyshja në shtator do të sjell edicionin e 6 të spektaklit ‘Dance with me’ së fundmi është bërë e ditur se ato po punojnë dhe