Covid19

Nga Zeynep Tufekci Administrata Trump sapo ka nxjerrë modelin për trajektoren e pandemisë COVID-19 në Amerikë. Mund të presim shumë hedhje-pritje, në lidhje me përqindjen e vdekshmërisë, nëse parashikimet janë shumë të larta ose të ulëta. Dhe gama e gjerë e rezultateve të mundshme është padyshim ngatërruese: Cili është numri

Nga Bill Gates Nuk ka dyshim që Shtetet e Bashkuarae  humbën mundësinë për të qenë një hap përpara koronaviusit të ri. Por hapësira për të marrë vendime të rëndësishme nuk është mbyllur. Zgjedhjet që ne dhe udhëheqësit tanë bëjmë tani, do të kenë një ndikim të madh në atë, se

MAGAZINE

Bota.al ka realizuar sot një udhëtim nga ajri nëpër Tiranë, për të parë qytetin në ditën e 8 të kufuzimit të lëvizjeve, për shkak të Covid 2019. Ndiqni më poshtë pamjet me dron në disa prej zonave më të populluara të Tiranës në ditë normale, por që sot…

Tirana është gdhirë sot si kurrë më parë. Një qytet që të kujtonte Tiranë e më shumë se 30 viteve më parë. Duket se qytetarët kanë arritur më në fund që të ndërgjegjësohen në një masë të madhe, për masat e marra nga qeveria mbi ndalimin e qarkullimit. Shumë shumë

Nga Oliver Burkeman Prej disa kohësh jam përpjekur të gjej fjalët, për të përcaktuar një gjendje në të cilën e gjej veten shpesh, dhe nga e cila shenja edhe te njerëzit e tjerë. Nuk bëhet fjalë për gjendjen e të qënit “të shpërqëndruar”, por nuk ka të bëjë as me

BOTA

Testi fillestar i udhëheqëses gjermane Angela Merkel për koronavirus ka dalë negativ, tha një zëdhënës i qeverisë të hënën. Kancelarja gjermane do të kryejë testime të mëtejshme. Ajo është vetë-izoluar që kur një mjek që i kishte bërë asaj një vaksinë për infeksion pneumokoksik doli pozitiv për Covid-19.

Banorëve që jetojnë në qytetin 11 milion banorësh, në zemër të shpërthimit të virusit u është lejuar të lënë shtëpitë në grupe të vogla, për herë të parë pas shumë javësh. Transporti publik po rifillon dhe njerëzve u lejohet të kthehen në punë nëse çertifikohen të shëndetshëm. Jorezidentët, të bllokuar

Evropa është një nga rajonet më të goditura, me një numër vendesh që luftojnë me shpërthime të mëdha të pandemisë. Ja çfarë po ndodh në Evropë: Italia raporton rritjen më të madhe të numrit të vdekjeve në një ditë: Në 24 orët e kaluara, Italia regjistroi 793 vdekje, që do

EKONOMI

Nga Francesco Peloso Kapitalet e të gjithë botës, bashkohu dhe shumohuni falë niveleve të ulëta të taksave mbi korporatat, mungesës së transparencës, transferimit të fitimeve nga njëri vend në tjetërin, dhe falë një legjislacioni miqësor dhe mikpritës. Një pasuri e vënë në këtë mënyrë, me siguri që do të mbetet

Si paraqitet viti 2020 nga këndvështrimi i rreziqeve më të mëdha në horizont? Më poshtë, rendisim pesë rreziqet kryesore afatshkurtra me përqindjen përkatëse të të anketuarve, që presin një rritje të rrezikut gjatë vitit aktual. Kjo është ajo që përshkruhet në Raportin e Riskut Global të Forumit Ekonomik Botëror 2020,

Disa kandidatë presidencialë në Amerikë “këmbëngulin se Amerika mund të përballojë një sistem të asistencës sociale si ai i Evropës, nëse do të taksonte më shumë të pasurit”, shkruante The Wall Street Journal në një editorial. Por një vështrim më nga afër i politikave të taksimit në Evropë tregon se

LIFESTYLE

Të gjithë kalojmë nëpër faza ku duket se gjithçka që mund të shkojë keq po shkon mirë dhe anasjelltas. M’u desh shumë kohë për të kuptuar se gjithçka që më teston ka për qëllim të më mësojë diçka. Mu desh edhe më gjatë të kuptoja se çdo gjë e vetme

Ndonjëherë më duhet të pickoj veten, t’i vë duart nën ujë të nxehtë, vetëm për të kuptuar që jam këtu, se jam ende gjallë. Kam kuptuar që ndonjëherë, kur duket se gjërat nuk mund të shkojnë më keq, është e rëndësishme të ulem dhe thjesht të kaloj ca kohë duke

Gratë e forta janë gra të pjekura dhe të sigurta që dinë çfarë duan dhe çfarë nuk duan. Ato janë selektive dhe nuk lejojnë që të tjerët të ngatërrojnë zemrën e tyre, terrenin e tyre të shenjtë. Këto gra dashurojnë, por mbi të gjitha ato duan veten e tyre. Ato

FOTO & VIDEO

Guri i parë i Katedrales së Notre-Dame, në Paris, u vendos nga Papa Aleksandri III, në vitin 1163, i cili inauguroi punën ndërtimore të një vendi adhurimi hyjnor në qendër të qytetit. Që atëherë kisha u restaurua dhe u rindërtua shumë herë, fillimisht e dëmtuar nga shenjat e kohës dhe

Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë të planetit, në Azi, Afrikë, Australi. Këtu natyra është ende ende e paprekur, por ka edhe disa kopshte botanike ku dora e njeriut ka grumbulluar dhe mbledhur më të mirën

Disa kafshë kanë një aftësi të jashtëzakonshme të të sjellin buzëqeshjen, edhe kur je e mërzitur. Qoftë kur janë shumë të lezetshëm apo kur nuk lënë dy gurë bashkë, kafshët kanë fuqinë të ta bëjnë ditën magjike dhe fotografitë i bëjnë momentet e tyre argëtuese që të zgjasin përgjithmonë.

UDHETIM & TURIZEM

Ky plazh ndodhet rreth 30 km në juglindje të qytetit të Panjinit. Në lagunat e deltës së lumit Liao, që ndodhet në Kinë dhe që është lumi kryesor i Mançurisë jugore. Ky mjedis natyror është një vend unik, sepse në vjeshtë ai mbulon të gjithë gjerësinë e tij, rreth 3.500

Fundi i verës po afrohet me shpejtësi, dhe në Europë kjo do të thotë shumë: turizmi është duke u ulur, moti fillon të ftohet dhe më e rëndësishmja, çmimet bëhen më të lira. Por ka disa qytete europiane ku paratë tuaja mund të “zgjasin” me gjatë se të tjerët. Sipas

Mjaft prej agjensive turistike bien dakord se shumica e të rinjve preferojnë të vizitojnë Barcelonën për pushimet verore. Por cilat janë arsyet, përveç ofertave të leverdisshme? Më poshtë do t’ju japim disa arsye se pse të rinjtë preferojnë të vizitojnë këtë qytet të Spanjës përgjatë verës. Në Barcelonë ke mundësinë

NUNC EST BIBENDUM

➊ Piemonte. Giacomo Conterno Barolo Riserva DOKG “Monfortino” 2001. Thjesht një “must” për të gjithë dashamirët e verës së kuqe më të famshme Piemonteze. Monfortino është emri i të vetmit vresht nga vjen rrushi. ➋ Lombardia. Ca ‘del Bosco, Franciacorta DOCG Dosaggio Zero i “Annamaria Clementi” 2009. Annamaria Clementi është

Shijimi i një vere është i ndarë kryesisht në tre faza: vëzhgimi, vlerësimi i aromës dhe shijimi. Secili prej këtyre elementeve ka pak vlerë i marrë më vete, por bëhet thelbësor në tërësi. Një shijues i mirë, në të vërtetë, nuk e kufizon veten në përshkrimin e ngjyrës, aromave dhe

Procesi i prodhimit të verës, që është arti i shndërrimit të lëngut të rrushit në verë, ka origjinë të lashtë. Sidoqoftë, kanë kaluar vetëm disa vjet, më pak se disa shekuj, që është zhvilluar në një mënyrë shkencore, duke garantuar një përmirësim thelbësor në verërat e prodhuara. Por le ta

KESHILLA

Drejtori i qendrës Kombëtare të Urgjencës, Skënder Brataj ka dhënë disa këshilla për qytetarët e ngujuar nëpër banesa se si të trajtojnë, në kushte shtëpie, disa simptoma që mund të kenë lidhje me koronavirusin. Me një video në facebook, Brataj tregon me detaje se çfarë medikamentesh duhet të përdorim në

Ndonjëherë fati thotë jo sepse e di se ajo që dëshiron zemra jote, mund të të dëmtojë në fund. Njerëzit për të cilët keni nevojë të madhe mund të jenë ata që do t’ju zhgënjejnë në çfarëdo mënyre. Ndonjëherë fati thotë jo sepse dëshiron t’ju mësojë rëndësinë e durimit, të

Nuk është e gabuar, jo të gjithë vuajnë në të njëjtën mënyrë. Mos e harroni këtë kur ju duket se personi që nuk flet për dhimbjen e vet nuk ka rëndësi. Çdo person e metabolizon dhimbjen në mënyrën e vet. Çdo person mundohet të kuptojë se çfarë është e drejtë

THENIE

Është romani më i bukur dhe më i njohur i Marquez, bashkë me “100 vjet vetmi”. Nuk ka lexues që t’i kenë lexuar me vëmendje të dy romanet dhe të kenë ngelur të zhgënjyer. Mua më ka rënë rasti të flas edhe me ata që nuk e pëlqejnë mënyrën e

1. Lër të ardhmen të thotë të vërtetën, dhe vlerësoje gjithësecilin sipas punës dhe arritjeve. E tashmja është e tyrja; e ardhmja, për të cilën vërtetë kam punuar, është e imja. 2. 29 ditët e fundit të muajit janë më të vështirat. 3. Luftërat mes individëve, por edhe qeverive dhe

Frymëzimi duhet të vijë nga vetja. Njeriu duhet të jetë pozitiv. Kur ke mendime pozitive, gjëra pozitive të ndodhin. Deep Roy Kurrë mos e kufizo veten tënde, për shkak të imagjinatës së kufizuar të të tjerëve. Mae Jemison Bëhu vetë ndryshimi që dëshiron të shohësh në botë. Mahatma Gandhi Mbaje

SPORT

Çezare Prandeli, ish-trajneri i Italisë dhe Fiorentinës në Seria A, në një intervistë për mediat italiane ka deklaruar se koronavirus deri më tani i ka marrë tre persona të cilët i njihte. 62-vjeçari ndër të tjera e ka cilësuar si shumë dramatike faktin që të afërmit nuk po mund ti

Depresioni, titulli i vjedhur Milanit me “skenën e Alemaos”, dhimbja për nënën në çmendinë, grindja me Cruijff, Messi më i mirë se Ronaldo dhe provokimi i Ibras. «Nuk e meritojmë, e kuptoni? Kemi parë Van Basten, nuk mund ta durojmë këtë». Ishte ndeshja e fundit në shtëpi e sezonit 2001

Igli Tare, drejtori sportiv “i shpikur” nga Lotito, sot ndër më konkurruesit në nivel ndërkombëtar për nuhatjet e tij. Ato që e sollën Lazion në krye të kampionatit aktual. Në vitrinë ai dhe xhevahiret e tij Igli Tare nuk kishte absolutisht asnjë plan për t’u bërë drejtor sportiv. Ishte fundi

SHARE

Faqja Kryesore