TEKNOLOGJI

Në një lëvizje për t’u përqëndruar më tej në teknologjinë e software-ve, Nokia thotë se ka ofruar blerjen e kompanisë “Comptel” për rreth 347 milionë euro. Ofruesi i shërbimeve të telekomunikacionit me qendër në Finlandë thotë se marrëveshja ka për qëllim sigurimin e komunikimit dhe shërbimeve digjitale “nëpër rrjetet fizike,

Nëntor 1961 Kategoria: Armagedoni bërthamor. Sfondi: Në vitet 1950, SHBA ndërtoi një seri me sisteme radarësh të sinjalizimit të hershëm, që ishin projektuar për të pikasur sulmet bërthamore të Rusisë. Këta sisteme radarësh ishin direkt të lidhur me Komandën Ajrore Strategjike dhe NORAD, pej ku SHBA mund të koordinonte një

Njerëzit mendojnë se iPhonet, laptopët dhe Netflixi janë prova të progresit. Në disa drejtime, është e vërtetë. Për shembull, një sasi e moderuar aktiviteti në Google mund të jetë e mirë për trurin, dhe ka aplikacione që mund të rrisin funksionet dhe veprimtarinë e trurit. Megjithatë, avantazhet e teknologjisë vijnë

Siguria duhet të jetë gjithmonë prioriteti ynë. Me ndihmën e shumë pak kodeve, mund të zbuloni më shumë për të dhënat e celularit tuaj, si dhe të gjeni nëse mesazhet dhe informacioni juaj janë të mbrojtur, apo nëse po ju gjurmojnë e përgjojnë. Me këtë kod, mund të gjeni nëse

Airbus dëshiron që të lëshojë në ajër një prototip të makinës fluturuese deri në fund të këtij viti, shkruan Mashable. Gjatë një konference mbi teknologjinë në Mynih javën e kaluar, CEO i Airbusit, Tom Enders parashtroi vizionin e gjigandit europian për mjete fluturuese duke përdorur teknologji të ngjashme me atë

Kjo pjesë filmike është shkëputur nga momenti kur Steve Jobs bëri prezantimin e iPhone në Macworld, në San Francisco – 2007. Jobs deklaroi se telefoni që po prezantonte ishte 5 vite përpara gjithë të tjerëve që qenë në qarkullim. Atë ditë u prezantua edhe Apple TV./bota.al

Dronët nuk janë më një fenomen mediatik i fillimeve. Tregu është në duart e kinezes Dji, konferenca e saj pritet sot në ekspozitën e madhe të Las Vegasit dhe është përqëndruar në dronët për filmime. Kohët e fundit GoPro u përpoq, pa ia dalë mbanë, që të shkëpusë këtë gjysmë

Realiteti virtual, ai i zmadhuar, ai i “përzierë” që popullon botën e hologrameve. Mes filmave 360 gradë, eksperiencave digjitale në të cilat të mund të zhytemi në ultra hd. Michael Abrash i Oculus (Facebook) kishte thënë se syzet për realitetin virtual do të mbërrinin në ultra hd (4k) në vitin

General Electric pritet të nxjerrë në 2017 një llampë me asistentin virtual Alexa të Amazon, të integruar brenda saj. Kontrollohet përmes komandave zanore dhe mund t’i kërkohet edhe parashikimi i motit, apo prenotimi i një taksie. Harman Kardon, prej pak kohësh në pronësi të Samsungut, mund të ndjekë të njëjtën

Pritja është duke marë fund për Fiat Chrysler dhe Waymo, e para “Google Car” është gati për t’u hedhur në treg. Do të ekspozohet bashkë me një makinë të re elektrike e kompanisë italo amerikane. Bmw do të ekspozojë HoloActive Touch System, një sistem kontrolli i cili bazohet në njohjen

SHARE

Teknologji

Send this to friend