SPORT

Komentoni

David Goldblatt Antropologu Clifford Geertz ka shkruajtur: “Kultura është historitë që i themi vetes për veten tonë”. Nëse ka një kulturë globale dhe një njerëzim global, atëherë Kupa e Botës, më shumë se sa çdo fenomen tjetër, është vendi ku bëhen këta rrëfime. Kështu që, jemi me fat që loja

Humbja e thellë nga Gjermania ende po e mundon Felipe Scolarin. Ai thotë se pas kësaj disfate imazhi i Brazilit është rrënuar. Megjithatë, trajneri brazilian thotë se Seleçao ka bërë punë të mirë në Botëror. Felipe Scolari do ta mbaj në mend gjatë humbjen nga Gjermania me rezultat të thellë

Duhet të ishe lexues buzësh sepse nuk mund të dëgjoje asgjë. Në fund të stërvitjes trajneri i Gjermanisë Joachim Löw thirri lojtarët në një nga sallat e vendit të stërvitjes. Lojtarët janë ulur pas një muri me xham dhe shikojnë nga Löw. Ai u flet atyre për minuta të tëra

Fillojmë nga kjo aksiomë: Gjermania është superfavorite dhe ka shumë mundësi ta shohim të ngrejë Kupën e Botës të dielën në Marakana, Rio de Janeiro. Ka shprehur futbollin më të mirë, fizikisht është mbresëlënëse dhe ka demonstruar se është e fortë dhe e plotësuar. Megjithatë, të qënurit favoritë jo gjithmonë

Neymar është fytyra e vërtete e Brazilit brenda dhe jashtë fushës së lojës. Është imazhi I vuajtjes që po përjeton kombi brazilian pas disfatës së rëndë në gjysëmfinalen e botërorit kundër Gjermanisë ku u mundën 7 me 1. Pak ditë pas këtij turpërimi Neymar që nuk luajti në atë ndeshje

Daniel Burke A do jetë finalja e Kupës së Botës një “Luftë e Shenjtë”? Më e pakta, ndeshja e të dielës do të fusë në një farë “sikleti” miliona katolikë – për të mos përmendur këtu punonjësit në Vatikan. A do të bëjnë tifozllëk për Argjentinën, vendlindjen e Papa Franceskut,

Trajneri i Holandës, Van Gaal tha se dy lojtarë refuzuan që të gjuajnë penalltinë e parë në ndeshjen dramatike kundër Argjentinës. Ekipi nga Amerika Latine shënoi katër penalltitë për të siguruar një vend në finale. “Duhet të shënosh penalltinë e parë dhe unë ua kërkova dy lojtarëve të gjuajnë përpara

Jim White The Guardian Festa mbaroi. Karnavalet që ngjyrosën Brazilin për dy muajt e fundit u zvetënuan mbrëmjen e dy ditëve më parë. E gjelbra dhe e verdha që ndezën entuziazmin më të bukur patriotik në çdo rrugë të Brazilin humbën. Tani ka nisur dhimbja e kokës dhe duket se

Njerëzit janë të çuditshëm. Ngjarjet e mëdha nuk u shpëtojnë asnjëherë teorive konspirative. Kështu që, si festa më e madhe globale e momentit, nuk kish si t’u shpëtonte as Botërori i Brazilit, i cili është duke iu afruar fundit. Pas tronditjes që pësuan jo vetëm miliona brazilianët e vendit organizator,

Qajnë të gjithë. Një vajzë e vogël që ka një lule ngjyrë të verdhë mes flokëve, një zonjë që mban në dorë një fotografi të Neymarit dhe një tifoz që sheh i hutuar. Kjo nuk është një shaka. Eshtë një poshtërim. Stadiumi Mineirao nis të boshatiset kur Khedira shënon. Shuplaka

SHARE

Sport

Send this to a friend