SHKENCE

Samsungu prezantoi The Wall, një televizor modular me microLed, i cili lejon një definicion më të mirë në ngjyra dhe tone më ndriçuese dhe të zezë më të thellë.  Me teknologjinë microLed nuk kërkohet mekanizmi i ndriçimit në panel, meqë  çdo Led i vogël ka një aftësi për të qenë

Nasa informoi se astronauti John Young, njeriu i nëntë që mbërriti në hënë dhe që udhëtoi 6 herë në hapsirë me programet Géminis, Apollo dhe anijen hapsinore, vdiq në moshën 87 vjeçare. Young vdiq këtë të premte si pasojë e një pneumonie. Nasa dhe bota humbën një pioner. “Karriera e

Karriket e zyrave të Campusit të ri të Apple kushtojnë sa një iPhone. Janë zgjedhur personalisht nga dizajneri i Cupertinos, Jonathan Ive, me koston e pothuaj 1200 dollarëve. Karriket janë minimale, karakteristika estetike që janë privilegjuar gjithmonë nga Ive. Projekti i Apple Park që mund të mbajë afro 12000 persona,

Samsung provon afrimin me iPhone X me Exynos 9, procesorin e pritur në Galaxy S9 që duhet të nxirret në Kongresin Botëror të Teknologjisë Barcelonë. Funksionet e procesorit kujtojnë ato të mollës së fundit të Apple, duke përfshirë një lloj Face ID dhe Animoji. Për shembull, shfaqet zbulimi i thellësisë

Panairi teknologjik më i madh në botë, CES do të hapë dyert e tij nga data 9 janar deri në 12 janar në Las Vegas. Në datat 7 dhe 8 do të ketë konferenca për shtyp. Ky takim ka 50 vite që zhvillohet dhe tërheq inovatorët, liderët dhe sipërmarrjet e

Arkeologët meksikanë kanë identifikuar një gur “tetzacualco” – ose altar – që ata mendojnë se mund të jetë ndërtuar si “një model miniaturë i Universit”. Struktura ndodhet në një pellg në anë të vullkanit Iztaccihuatl pranë qytetit të Meksikos, në një vend të quajtur Nahualac. Në disa prej legjendave të

Sipas burime nga agjensia hapsinore amerikane, një grup shkencëtarësh për herë të parë ka mundur të marrë prova direkte të ripërtëritjes së shtresës së ozonit përmes instrumenteve të dizenjuar nga Nasa dhe që gjenden në bordin e satelitit Aura. Të dhënat e marra nga observimi tregojnë një reduktim domethënës në

Koha më e shpejtë e reagimit e matur ndonjëherë në trurin e një njeriu është 101 milisekonda – një kufi i trupit tonë, që mund të mendoni se gjen zbatim tek njerëzit në përgjithësi. Problemi: Disa njerëz nuk janë të gatshëm ta pranojnë këtë limit. Pilotët e garave të shpejta,

Ekspertë të sigurisë kompjuterike kanë zbuluar dy defekte të mëdha në mikroprocesorët e pothuaj të gjithë kompjuterave të botës. Dy problemet, të quajtur “Meltdown” dhe “Spectre” mund të lejojnë hacker-at që të vjedhin të gjithë kujtesën e brendshme të kompjuterave tanë. Këtu përfshihen edhe celularët që përdorim përditë. Sipas ekspertëve,

Vdiq 6 javëshe para 11 500 vjetësh, por ka shumë për të thënë. Analiza e ADN-së së fosilit të kësaj bebeje të gjetur në Alaskë lejon të saktësohet sesi kanë mbërritur njerëzit e parë në kontinentin amerikan. Mbetjet e kësaj bebeje të gjinisë femër u zbuluan në vitin 2013 në

SHARE

Shkence

Send this to a friend