MAGAZINE

Kur Gjermania pushtoi Poloninë në vitin 1939, Irena Sendler (1910-2008) ishte infermiere në departamentin e mirëqënies sociale të Varshavës që menaxhonte mensat komunitare të qytetit. Situata në vitin 1942 u përkeqësua kur Rajhu i Tretë krijoi geton e Varshavës, ku nuk hynte askush që nuk ishte hebre. Qëllimi ishte eliminimi

Shkencëtarët nga Insituti Teknologjik i Kalifornisë “pikturuan” portretin e famshëm duke përdorur një teknikë të quajtur “origami e ADN-së” me të cilën mund të programosh vargje të ADN-së për të krijuar forma specifike. Bëhet fjalë për rikrijimin më të vogël në botë të portretit më të famshëm të Leonardo da

Ka kaluar më shumë se një dekadë nga dalja e filmit “Në kërkim të lumturisë” me aktorin e famshëm ëill Smith, por sërish është një nga filmat e ngulitur fort në mendjen time si një ndër më të bukurit dhe më motivuesit. Më poshtë do të lexoni disa nga thëniet

Përhapen kudo besimet “e dukshme”. Megjithatë, është tashmë një fenomen global, një lloj spiritualiteti transversal, ku bashkëjetojnë instikti i vetë-fuqizimit dhe hyjnizimi i aspekteve të realitetit, pa pika referimi Zoti është superfuqia e re botërore. Ka më shumë armë se sa perandoritë amerikane dhe sovjetike të djeshme, dhe dragoi kinez

Ka dalë një trailer i atij që do të jetë një nga sukseset e AMC këtë pranverë, “The Terror.” Një miniseri prej 10 kapitujsh që tregon historinë e një ekspedite të një kapiteni britanik, John Franklin që në mëngjesin e 19 majit të vitit 1845 u nis bashkë me 129

Pse kemi një pikturë në dhomën e ngrënies? – mendonte vazhdimisht Ned Landau gjatë fëmijërisë se vet. Bashkë me dy vëllezërit e tij Roger dhe Steven nga Nju Xhersi nuk i shihnin asnjë të mirë asaj kuadroje antike të gjyshit. Vepra e artit ishte blerë nga nja paraardhës, por gjyshi

Një vdekje të papritur në një hotel të Uestminster në Londër, pasi verën e kaluar kish ndërprerë edhe turin botëror prej problemeve në shpinë, ka larguar nga kjo botë 46-vjeçaren Dolores O’Riordan, këngëtarja e The Cranberries. Një zë i pangatërrueshëm, që do të mbetet në kujtesën kolektive si një prej

Aktori Leonardo DiCaprio do të jetë protagonist në filmin e kineastit Quentin Tarantino rreth vrasësit të famshëm Charles Manson. Sipas burimeve aktori ka pranuar dhe do të firmosë kontratën shumë shpejt. Për momentin nuk dihen detaje konkrete të skenarit të këtij filmi, por dihet se ngjarja do të zhvillohet në verën e

Këngëtarja e grupit The Cranberries, Dolores O’Riordan ka ndërruar jetë në moshën 46 vjeçare. Sipas lajmeve, vokalistja ndërroi jetë papritur në Londër. Për momentin, shkaku i vdekjes së saj është i panjohur. Një zëdhënës që përfaqëson këngëtaren deklaroi se “këngëtarja irlandeze dhe ndërkombëtare, Dolores O’Riordan ndërroi papritur në Londër sot.

Këngëtarja e famshme nga Barbados, Rihanna Navy, gjatë vitit të shkuar mbajti një fjalim të fuqishëm në Universitetin e Harvardit, ndërsa mori çmimin “Humanitarian Aëard”. Fjalët e saj ishin : “Kështu që, ia dola në Harvard. Nuk e mendoja kurrë se mund ta thoja ndonjëherë në jetën time, por kjo

SHARE

Magazinë

Send this to a friend