MAGAZINE

Komentoni

Stërmbesa  e shkrimtarit, po shet dorëshkrime letrare, libra dhe letra që hedhin dritë të re për jetën e autorit. Në mars të  1896-s, Marsel Prust u ul për të shkruar një letër për dashurinë e tij të parë me pasionin e fshehtë, për kompozitorin e famshëm Reynaldo Hahn. Dyshja ishte

Shtëpia diskografike Diplo, po punon më vijën melodike që supozohet të lançohet këtë të premte, bazuar në parashikimet e Billboard. Uill Smith ka vendosur t’i kthehet sërish muzikës, duke e rifilluar me  rregjistrimin e himnit të Kupës Botërore 2018 me Nicky Jam dhe me këngëtaren e popit nga Kosova, Era

Princesha Diana mund të ketë ndërruar jetë, por ajo nuk është harruar aspak. Princi Harry dhe Meghan Markle e kanë gjetur mënyrën për të nderuar nënën e Princit – edhe në fotografitë e martesës. Fotografitë e para zyrtare të çiftit u nxorrën nga Kensington palace dje, dhe përveçse ishin të

Eshtë e kollajtë të kuptosh përse absolutizmi mund të na bëjë të palumtur: sa më e ngurtë të jetë harta jonë e botës – si janë gjërat, si duhet të jenë, kur duhet të jemi të fortë, si duhet të trajtojmë të tjerët – aq më shumë mundësi ka që

Migjeni kaloi nga një romantizëm revolucionar në realizëm kritik gjatë jetës së tij. Ai pasqyroi varfërinë e thellë të viteve kur jetoi, dhe duke u dalë zot heronjve të krijimeve të tij si “Bukën tonë të përditshme falna sot”, “Bukuria që vret”, “Mollë e ndalueme”, “Legjenda e misrit”, “A don

Ceremonia u hap me Kelly Clarkson, e cila e nisi me një mesazh prekës në nder të viktimave të Santa Fe, Texas. Khalid, këngëtari i  të famshmes Young, Dumb &Broke fitoi çmimin TopNewArtist. Amerikano-kubanezja Camilla Cabello, gjithashtu autore e këngës Havana, fitoi çmimin Billboard charts achievement. Ed Sheeran-Top Male Artist

Vendndodhja e tyre është akoma një mister. Por këto thesare nga Leonardo, Caravaggio dhe Jan van Eyck ende mund të shfaqen. Nëse ju jeni një Indiana Jones që ka nisus të lulëzojë, këtu janë disa të dhëna për të filluar  në kërkimin tuaj … Imagjinoni sikur të ndërtohej një muze

Sot, roli i vetëm i përbërësve të familjes mbretërore është ai i protagonistëve të një telenovele, që shërben për të argëtuar popullin Nga David Randall Martesat e familjes mbretërore i luajnë mendsh mediat britanike. Është një nga traditat e mëdha të jetës publike në vend. Duhej të ishte shkruar në

Poezia e mëposhtme është një himn drejtuar dashurisë së vërtetë, asaj që të gjithë ne i jemi vënë nga pas, por shumë pak nga ne arrijnë ta përjetojnë në mënyrën dhe fuqinë e duhur. Autorja na shpreh në çdo resht se si duhet të jetë një dashuri perfekte, ideale, e

Elena Ferrante për The Guardian Cigaret, alkoli apo kokaina e bëjnë përdoruesin të mendojë se kështu është më afër realitetit, dhe të qenit afër reales është pikësynimi i çdo shkrimtari. Varësia e vetme me të cilën jam familjare, është duhani: Unë fillova ta pi atë që kur isha 12 vjeç.

SHARE

Magazinë

Send this to a friend