MAGAZINE

Kërkimi për inteligjencën jashtë-tokësore, ka vazhduar për më shumë se 100 vjetësh. Që në vitin 1896, Nikola Tesla filloi të kërkonte sinjale radioje nga planetët e tjerë. Kërkimi, i njohur si SETI, është kryer nga shkencëtarë të ndryshëm në të gjithë botën. Të gjithë duke vepruar në mënyrë të pavarur,

I dashur baba… Isha fëmijë frikacak; por edhe kokëfortë, siç janë fëmijët. Padyshim, mamaja m’i plotësonte tekat, por nuk mund ta besoj se kam qenë aq i azdisur, s’mund ta besoj se një fjalë e ngrohtë, një vështrim i përdëllyer, duke më marrë qetësisht për dore, të mos e platitnin

… Pra, bir, mos qaj: ky është ligji e qënies Të vijë rrotull dhe të kthehet rishtaz Përbrenda gjirit t’amës s’amëshuar Të mosqënies. Ku janë ata që patën qënë? Shkuan Atje ku qenë – lanë prapa tyre Një tingull n’erë, shuar dalngadalë, Si çdo qënie. Nga shtati i tyre ngjizet

Nëse në 7 shtator keni ditëlindjen po ju propozojmë një plan romantik, një përvojë religjoze. Shkoni në kinema për të parë filmin “Murgesha”, një nga filmat horror më të shumëpritur për vitin 2018 së bashku me “Një vend i qetë”, “Hereditary” ose “Suspiria”. Pas suksesit të kritikës dhe publikut vitin

Ai ekzistonte e jeta e kishte pushtuar sërish, po e shkundte e, ai nuk ishte më spektator, nuk qëndronte më jashte saj; shkëlqimi i fortë i ndjenjës së pakontrollueshme vërshonte përsëri nëpër damarët e tij, si zjarri nëpër oxhakë furnaltash; dhe, nuk kishte pothuaj pikë rëndësie në ishte i lumtur

Ç’thot’ ajo e ve e gjorë, -Mbretëreshë pa kurorë- Faqe-çjerrur, lesh-lëshuar, Shpirt e zëmër përvëluar; Gjysm’ e vdekur: “O Shqiptarë, Nënës mos ia bëni varrë!” Mbahu, Nëno, mos kij frikë Se ke djemtë n’Amerikë.   Qan e lutet Nën’ e mjerë, Kërkon vatrën edhe nderë, Do lirinë dhe atdhenë, Si

Nga Melisa Çan Elvis Presli, këngëtari legjendar dhe ylli i kinematografisë amerikane, i cili u bë i njohur si mbret i rock & roll, vdiq nga një atak kardiak 41 vjet më parë. Vdekja e tij më 16 gusht 1977, tronditi industrinë e muzikës, dhe pikëlloi miliona fansa të tij

Teksa vitet kalonin, Ana Frank shkëlqente në shkollë. Ajo ishte një shkrimtare e lindur. Në atë kohë shkruante në mënyrë sekrete histori të shkurtra. Mësuesit e saj e përshkruanin si vajzë të zgjuar, me humor dhe tepër të rritur në mendime për moshën që kishte. Maj 1940. Nazistët pushtuan Hollandën

Në moshën 51 vjeçare është ende një nga aktoret më të paguara të kinemasë dhe e preferuara e publikut. Në karrierën hollivudiane ka pak dështime dhe shumë suksese si Gruaja e bukur, Notting Hill dhe Dasma e shokut tim më të mirë. Është e martuar me Danny Moder, ka dy

“Koha e pamjaftueshme” S’kam kohë të harroj shumë gjëra Që nga mendja ti nxjerr përjetë. Për tragjikët e vjetër e shkrepëtimat Do t’më duhen së paku dy vjet.   Dhe ndoshta po aq për Danten, Për frëngjishten tok me plazhet po aq, Ndoshta gratë do të jem duke fshirë Kur

SHARE

Magazinë

Send this to a friend