MAGAZINE

Heath Ledger hyri në histori si një yll i kinemasë dhe si një nga aktorët më të mirë që ka interpretuar ndonjëherë personazhin e Joker-it. Vdiq parakohe në moshën 28 vjeçare duke lënë pas një karrierë të shkurtër, por të shkëlqyer: 10 arsye për të të urryer, Patrioti, Fati i

Sipas shtëpisë së ankandeve Christie’s, kineasti Claude Lanzmann shiti 112 letra dashurie që ia kishte dërguar francezja e famshme Simone de Beauvoir. Regjisori i dokumentarit mbi holokaustin Shoah tha se u detyrua të përshëndetej me korrespondencën  për shkak të një ligji skandaloz trashëgimie në Francë që lejon kalimin e trashëgimive

Gruaja me beretë dhe veshje me kuadrate. Ky është titulli që gjeniali Pikaso i dha njërës prej veprave të tij, jo shumë e njohur për publikun dhe që për herë të parë do të dalë në ankand. Është portreti i muzës së artë, Marie Therese Walter, një nga dashuritë e

Kur Gjermania pushtoi Poloninë në vitin 1939, Irena Sendler (1910-2008) ishte infermiere në departamentin e mirëqënies sociale të Varshavës që menaxhonte mensat komunitare të qytetit. Situata në vitin 1942 u përkeqësua kur Rajhu i Tretë krijoi geton e Varshavës, ku nuk hynte askush që nuk ishte hebre. Qëllimi ishte eliminimi

Shkencëtarët nga Insituti Teknologjik i Kalifornisë “pikturuan” portretin e famshëm duke përdorur një teknikë të quajtur “origami e ADN-së” me të cilën mund të programosh vargje të ADN-së për të krijuar forma specifike. Bëhet fjalë për rikrijimin më të vogël në botë të portretit më të famshëm të Leonardo da

Ka kaluar më shumë se një dekadë nga dalja e filmit “Në kërkim të lumturisë” me aktorin e famshëm ëill Smith, por sërish është një nga filmat e ngulitur fort në mendjen time si një ndër më të bukurit dhe më motivuesit. Më poshtë do të lexoni disa nga thëniet

Përhapen kudo besimet “e dukshme”. Megjithatë, është tashmë një fenomen global, një lloj spiritualiteti transversal, ku bashkëjetojnë instikti i vetë-fuqizimit dhe hyjnizimi i aspekteve të realitetit, pa pika referimi Zoti është superfuqia e re botërore. Ka më shumë armë se sa perandoritë amerikane dhe sovjetike të djeshme, dhe dragoi kinez

Ka dalë një trailer i atij që do të jetë një nga sukseset e AMC këtë pranverë, “The Terror.” Një miniseri prej 10 kapitujsh që tregon historinë e një ekspedite të një kapiteni britanik, John Franklin që në mëngjesin e 19 majit të vitit 1845 u nis bashkë me 129

Pse kemi një pikturë në dhomën e ngrënies? – mendonte vazhdimisht Ned Landau gjatë fëmijërisë se vet. Bashkë me dy vëllezërit e tij Roger dhe Steven nga Nju Xhersi nuk i shihnin asnjë të mirë asaj kuadroje antike të gjyshit. Vepra e artit ishte blerë nga nja paraardhës, por gjyshi

Një vdekje të papritur në një hotel të Uestminster në Londër, pasi verën e kaluar kish ndërprerë edhe turin botëror prej problemeve në shpinë, ka larguar nga kjo botë 46-vjeçaren Dolores O’Riordan, këngëtarja e The Cranberries. Një zë i pangatërrueshëm, që do të mbetet në kujtesën kolektive si një prej

SHARE

Magazinë

Send this to a friend