MAGAZINE

Pikturat e Leonardo da Vinçit janë shumë të veçanta, aq sa që kushtojnë një pasuri të tërë. Një pikturë 500-vjeçare që  mendohet të jetë vepër e Leonardo da Vinçit u shit në Nju Jork për një shifër rekord prej 450 milion dollarësh. Ajo njihet me emrin Salvator Mundi ose shpëtimtari

Kemi kaq shumë raste të shqiptarëve që kanë bërë famë botërore dhe padiskutim krenohemi me ta. Është e pashmangshme të mos ndihemi mirë, teksa shohim Rita Orën, Dua Lipën, Albert Stanaj apo shumë të tjerë që kanë arritur sukses nëpër botë. Por nëse e mendojmë mirë këtë problem, është vërtet

Personazhet e famshëm të lojës elektronike Mario e Luigi  së shpejti do të bëhen më të famshëm se se sa janë dhe këtë herë ne do mund ti shikojmë ata në ekranin e madh të kinemasë, falë akordit për një film mes “Universal Pictures” dhe “Nintendo Co.”, që ka dhe

George Soros, një investitor miliarder, pasuria neto e të cilit është vlerësuar 25 miliard dollarë, ka qenë një prej kritikëve më të fortë të Presidentit aktual të SHBA, Donald Trump. Biografia e tij është e pabesueshme. Soros ishte një refugjat hebre, i cili në adoleshencë, i shpëtoi për një fije

Njerëzit duken më të fuqishëm, atletët më elegantë, dhe makinat më të shpejta kur i shah nga ana e tyre e djathtë. Ky vështrim i pabesueshëm vjen nga Simone Schnall, drejtore e Laboratorit Konjitiv dhe të Emocioneve në Kembrixh, e cila e përshkruan këtë funksion, të quajtur “prirja e veprimit

E njohur si loja e atyre me dhunti intelektuale, shahu është sporti më i mirë për të stërvitur organin më të rëndësishëm të trupit, trurin tonë. Edhe pse shahu e pati kulmin e zhvillimit të tij në vitet ’50-’60 me mjeshtrin Bobby Fitscher, ai sërish luhet sot nga njerëz të

Aktorja e njohur Helen Mirren, e cila ka luajtur rolin e mbretëreshës Elizabeth, së fundmi është shprehur se do të dëshironte të luajë edhe rolin e Presidentit Trump. “Do të isha qesharake sa Trumpi,” mësohet të ketë thënë Mirren. Aktorja legjendare nga Britania ka shtuar edhe më tej, “Do të

Martin Puchner, autor i librit “Fjala e shkruar: Si i dha letërsia formën historisë së botës”, përzgjedh dhjetë librat, që ai beson se kanë patur një ndikim të fortë në kursin e historisë botërore. “Epi i Gilgameshit” “Epi i Gilgameshit” është teksti i parë i rëndësishëm në letërsinë botërore, dhe

Vetëm tri ditë nga publikimi të albumit të saj më të ri “Reputation” dhe me sa duket, këngëtarja me famë botërore, Taylor Swift, po korr sukses masiv. Shitjet priteshin të ishin të larta, por askush nuk mund ta merrte me mend që në vetëm një orë nga publikimi i albumit,

Një nga filmat më të shumëpritur të 2017 “Thor: Ragnarok” vazhdon të kryesojë në Box Office, duke arkëtuar 56.6 milionë dollarë. Në film, Thor është i burgosur në anën tjetër të universit pa armën e tij të fuqishme dhe do të duhet të luftojë me kohën për t’u kthyer në

SHARE

Magazinë

Send this to a friend