MAGAZINE

Një burrë nga audienca pushton skenën e Eurovizionit gjatë përformancës së Britanisë, duke i rrëmbyer mikrofonin me forcë këngëtarës SuRie për të thënë keto fjalë: “Nazistë të medias Britanike, në kërkojmë liri!”   Burri është identifikuar se bën pjesë në një grup aktivistësh që janë dëgjuar të kenë kryer disa

Pas një nate të gjatë dhe plot emocion, Izraeli ia doli të sigurojë kupën për vendin e vet me këngën „Toy“. Stili i veçantë dhe tematika feministe e këngës përfaqësuese, tërhoqi fillimisht vëmendjen e kritikëve me tingujt prej pule, që në fakt  parashikuan se performuesja, Netta, nuk do të shkonte

Kur të shkruarit bëhet mënyra jonë e të ekzistuarit në këtë botë, ai vazhdimisht do ta gjejë rrugën për t’u bërë pjesë e çdo aspekti të jetës: në dashuri, shkollë, profesion. Elena Ferrante për The Guardian Nëse ndjen nevojën për të shkruar, atëherë absolutisht që duhet ta bësh. Mos u

Sot zhvillohet finalja e madhe e Eurovision që këtë vit mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Të gjithë diskutojnë se kush janë favoritët për të fituar këtë vit. Ekspertët britanikë kanë përpiluar listën me koefiçientet për secilin shtet pjesëmarrës në natën finale. E para në renditje si kandidatja më e mundshme

FRIENDS  konsiderohet si  seriali më i bukur dhe më  njohur i  të gjitha kohërave, por – si  çdo gjë tjetër – kjo nuk do të thotë se ai nuk kishte  problemet e veta. Tregimi i gjatë i jetës së një grupi shokësh  që jetojnë në Nju Jork,  është hit-i më

Kafka u lind në një familje hebreje, gjermano-folëse të klasës së mesme, në Pragë. Shkrimtari, pjesa më e madhe e punës së të cilit mbeti e përgjysmuar dhe  u botua vetëm pas  vdekjes së tij, pati një rini të turbulluar, plot dyshime mbi karakterin dhe vlerën e vetes, e kjo për

European Broadcast Union ka ndaluar një prej kanaleve më të mirënjohur të Kinës që të transmetojë pjesën e mbetur të Festivalit Europian të Këngës. Mango TV censuroi flamujt dhe tatuazhet e këngëtarëve gjatë performancës së tyre. Një prej këngëtarëve që u censuruan ishte edhe Eugent Bushpepa, të cilit kënga nuk

Ermal Meta, Eugent Bushpepa dhe Eleni Foureira janë takuar në ambjentet e festivalit Europian të këngës. Tre këngëtarët shqiptarë kanë shkrepur edhe një fotografi bashkarisht ku nuk kanë nguruar të bëjnë edhe simbolin e shqiponjës. Gjesti i tyre ka bërë krenar shumë shqiptarë të cilët ndjehen të lumtur teksa shohin

Të gjithë shqiptarët po presin me padurim finalen e Festivalit Evropian të Këngës. Tashmë është publikuar edhe lista e renditjes së këngëtarëve. Sipas listës Eugent Bushpepa do të interpretojë i 12-ti, Eleni e 25-ta, ndërsa Ermali do të mbyllë konkurrimin pasi është i fundit që interpreton, i 26-ti. Këtë vit

Lufta Botërore i shtypi me sa fuqi që kishte bazat ekonomike dhe politike të Evropës, por nuk formoi një rend të ri ndërkombëtar, duke krijuar kështu skenën për katastrofat e viteve 1930 dhe 1940. Ndërsa bota i afrohet një periudhe tjetër të ndryshimeve të mëdha ekonomike dhe politike, mësimet që

SHARE

Magazinë

Send this to a friend