MAGAZINE

Frika, kontrolli i informacionit dhe çrregullimet e personalitetit, të gjitha luajnë një rol të rëndësishëm në mbajtjen e një populli nën zgjedhë, thonë ekspertët Diktatorë si Kim Jong-Il, i kontrollonin njerëzit përmes frikës dhe privimit. Kontrolli mbi informacionin është gjithashtu i rëndësishëm, në mbajtjen e një populli të shtypur. Imazhet

Përveç legjendës, sipërmarrja e tij është gjithashtu në qendër të një çështjeje historike konkrete dhe shumë komplekse, e cila çoi më pas në lindjen e disa shteteve: Libanit, Irakut, Sirisë, Jordanisë, shtete këta që janë një sajim i politikës. Për të kuptuar atë që po ndodh sot në atë zonë,

Në televizor gjithçka do të duket shumë bukur: oqeani, rinia e botës, pylli i Amazonës, hedhjet, zhytjet, pishinat, stadiumet, impiantet. Askush nuk do i shohë rrënojat nëpër qoshe. Lojërat janë një kozmetikë e mrekullueshme. Një Truman show i sportit. Por kujdes ata që do të mbajnë tabelat me emrat e

Christos Terzides Sa shumë dimë ne sot për jetën e Xhim Morrisonit, një prej artistëve ikonë të industrisë muzikore globale, i cili ndërroi jetë 44 vjet më parë? Për shumicën e fansave të muzikës rrok, Morrisoni ishte dhe është, një prej simboleve më të mëdhenj të kohës së tij. Ai

Në qershor 1944, një bombë V-1 ra në Mortimer Crescent, mu përjashtë shtëpisë së George Orwellit në Londër. Fatmirësisht, Orwelli, bashkëshortja e tij Eileen dhe djali i tyre i adoptuar 3-javësh, Richard, ishin jashtë atë mbrëmje. Pasi u kthye ditën tjetër për të parë dëmet, Orewlli u ndie i lehtësuar

Nga Oliver Burkeman The Guardian Me sa duket po, të paktën sipas numrit të kërkimeve në Google të pjesës “Rruga që nuk ndoqa” nga Robert Frost – poezi mbi një shteg në pyll që ndahet në një moment në dy rrugë – është më popullorja në historinë moderne (disa kohë

I restauruar kohët e fundit dhe i ri-publikuar me rastin e 50 vjetorit, “Doktor Zhivago” është shndërruar në një nga historitë më të mëdha të dashurisë në kinematografi Nga Joe Mcgasko Në epokën e sotme të filmave aksion me skena të ezagjeruara dhe komedive bajate, historitë e dashurive epike në

“Nikaia është një qytet antik që thuajse nuk njihet. Ndoshta shumica as nuk e di që ekziston. Asnjë projekt nuk e ka përfshirë në listën e investimeve, duke e lënë këtë vend si një cep të rëndomtë”. Duhet të kthehesh e të rikthehesh disa herë, për të gjetur rrugën që

Në vitin 1946, zbulimi rastësor nga ana e 3 barinjve të rinj, të disa dorëshkrimeve, brenda një shpelle, i hapi rrugë një kërkimi që do të sillte zbulimin e mijëra dorëshkrimeve të lashtë në shkretëtirën e Judesë. Dorëshkrimet e Detit të Vdekur formonin librarinë fetare të një sekti apokaliptik hebre,

“Ju sy që keni bërë të qajnë, qani tani!”, thotë një proverb i lashtë siçilian. Dhe pikërisht në këtë rajon të mrekullueshëm, sidomos në pjesën nëntokësore të qytetit të lashtë të Palermos, që nis legjenda, e cila mund të shndërrohet në histori. Një histori me intriga, vrasës dhe hakmarrje, ku

SHARE

Magazinë

Send this to a friend