MAGAZINE

Ku do të gjendemi pas përfundimit të jetës sonë? Të gjitha fetë përshkruajnë vende paqësore të ndriçuara nga drita e Zotit. Një shëtitje në “botën qiellore” në gjashtë faza, nga kopshti i harlisur hebraik tek dhomat e arta të Xhenetit, mbretëria e pushimit të përjetshëm për myslimanët Një tunel drite,

Origjina për personazhin e Xhejms Bondit mbetet një çështje debati. Si ish oficer i shërbimit të fshehtë të marinës, Ian Fleming është takuar me shumë njerëz interesantë, por ai që vepronte më shumë si Agjenti 007 ishte Dushan Popovi. Ky i fundit ishte një agjent i dyfishtë. Gjatë Luftës së

Një libër 400-vjeçar për botanikën mund të mbajë një thesar të vërtetë – një portret të Uilliam Shekspirit. Eshtë i vetmi portret i njohur që është krijuar gjatë kohës së shkrimtarit. Duke qenë se është bërë në kohën kur ai ishte gjallë, studiuesit besojnë se ai tregon se si dukej

Disa muaj më parë, disa pjesëtarë të Qendrës Urbane të Arkeologjisë të Buenos Airesit u zhvendosën në veri të Argjentinës, në kufi me Paraguajin. Në mesin e vegjetacionit të harlisur në xhungël, bënë një zbulim befasues. Arkeologët zbuluan një bazë të fshehtë naziste, e cila kishte qenë banuar për një

As 27-vjeçarja Emma Stone, as 25-vjeçarja Jennifer Laurence. As edhe perëndesha e Hollivudit, Angelina Jolie, e cila është 40 vjeçe. Jo, gruaja më e bukur e botës sipas të përjavshmes amerikane “People” është veterania Jennifer Anniston, e cila në shkurt mbushi 47 vjeç. Eshtë hera e dytë që aktorja hipën

Hani më pak Kur ha shumë e rëndon trurin, duke e bërë që të plaket më herët. Ky është konkluzioni i një studimi të kohëve të fundit, i kryer nga studiues të Universitetit Katolik të Romës. Shkencëtari Giovambattista Pani, në krye të ekipit kërkimor, ka identifikuar molekulën Creb1, në gjendje

Kryqëzata e Fëmijëve është një nga ngjarjet më të pazakonta që kanë ndodhur në Anglinë e  mesjetës. Në vitin 1212, dhjetëra mijëra fëmijë të paarmatosur dhe të vetë-shpallur kryqtarë, u zhvendosën nga Franca veriore dhe Gjermania perëndimore drejt Tokës së Shenjtë për të rimarrë Jeruzalemin nga myslimanët. Ndërsa nuk pat

Pas disa muajsh spekulime, Jon Snow u rikthye në tokën e të gjallëve këtë muaj, kur Komandanti i Rojeve të Natës u ringjall për mrekulli prej magjistricës Melisandër, në episodin e dytë të sezonit të gjashtë të “Game of thrones”. Që kur personazhi u qëllua për vdekje nga sivëllezërit e

Gjatë karrierës së tij 25-vjeçare, i ka dhënë një tjetër përcaktim ribërjes totale të njeriut, duke shkuar nga një fëmijëri e varfër në Boston, drejt famës si muzikant, aktor dhe producent. Ai është bërë edhe sipërmarrës i suksesshëm, në krye të zinxhirit të restoranteve The Wahlsburgers, të cilin e ka

Ishte vetëm 13 ditë para përvjetorit të tyre të pestë të martesës, por teksa Princi Uilliam dhe Kejt Midëllton ishin ulur në një stol përpara Taxh Mahalit në 16 prill, dukeshin sikur kishin qenë në muaj mjalti. Duke vënë në dukje që nëna e tij e ndjerë, Princesha Diana ishte

SHARE

Magazinë

Send this to a friend