MAGAZINE

NEKTARI I POEZISË PERSE, RUMIU, MBAN NJË PESHË TË MADHE TË FILOZOFISË UNIVERSALE SE NJERIU KALON NËN NJË PROCES TË GJATË TË NJOHJES SË EGOS HYJNORE. RRUGA QË AI NDOQI PËR TA GJETUR HYJNOREN PASQYROHET NË THËNIET E TIJ Rumiun, bota islamike e njeh si poetin e saj më të

Ka rënë Muri i Berlinit, që nga koha kur ju shkruajtët këngën tuaj “The Wall”. Po sa mure e ndajnë ende këtë botë? Shumë. Muri mes veriut dhe jugut të planetit. Mes të pasurve dhe të varfërve. Mes persekutuesve dhe atyre që vuajnë. Edhe muri mes atyre që kanë çelësat e

Nga Seria: Libra për fëmijë që i bëjnë të rriturit të shpërthejnë në lot Winnie Foster, 10 vjeç, është shumë e trishtuar në shtëpinë e saj dhe dëshiron të iikë një orë e më parë. Kur shkon në pyllin pranë shtëpisë, ajo takon familjen e Tuck-ëve, të cilët janë të

Seria: Libra për fëmijë që i bëjnë të rriturit të qajnë Librat për fëmijë ndonjëherë trajtojnë tema të trishta, si një mënyrë për të prezantuar fëmijët me vështirësitë e pashmangshme dhe momentet e këqinj të jetës. Gjëja më interesante është se kur të rriturit i lexojnë këta libra, ata kuptojnë

“Unë nuk e di as cfarë gjuhe është… mos është gjuhë armene?” Ridley Scott është rikthyer në hapësirë – por këtë herë nuk është Alien. Bazuar në romanin me të njëjtin emër të Andi Veir, “Marsiani” është shumë më tepër se sa thjeshtë fantashkencë. Matt Damoni luan rolin e Mark

Tolstoi nuk është nga ata autorë që lexohen me kënaqësi të madhe nga të rinjtë. Për të qenë e sinqertë, më është dashur shumë mund e këmbëngulje për të lexuar “Lufta dhe paqja” kur isha ende në fakultet dhe leximi i tij ishte i detyruar (edhe pse tashmë, dhjetë vjet

Personazh – Ndoshta nuk është hera e parë që Presidenti rus përflitet për të shkuarën e tij në kohën kur studionte apo punonte për hesap të KGB-së. Por si kurrë më parë, një ish-koleg i tij, që sot jeton në SHBA e që nga Moska cilësohet si tradhtar, rrëfen disa të

Umberto Eco Pak kohë më parë, ndërsa po flisja para Akademisë së Spanjës në Romë, një zonjë duke ujdisur telekamerën ma përplasi në fytyrë një dritë verbuese e s’po më linte të lexoja dot shënimet. Iu ktheva shumë i lënduar, sikurse më ka ndodhur edhe me fotografë të tjerë të

(Interneti nuk zëvendëson dot dijet e njeriut dhe kompjuteri nuk ia zë dot vendin trurit – letra që shkrimtari i njohur italian, Umberto Eko, i shkruan nipit të vet) I dashur nip, Nuk do të desha kurrë që kjo letër, në prag Krishtlindjesh, të tingëllonte si ta kish shkruar De

Siegmund Ginzberg Teologji e lartë dhe kronikë e mprehtë, rrezik kredish për shtëpi dhe luftëra kulturore, treg global dhe dëshirë për kompromis. “Moby Dick” gëlon me përjetësi dhe aktualitet Një interpretim mjaft i përhapur i Moby Dick është se kapiteni Ahab është vetë Amerika, përjetësisht e lëshuar në sfida të

SHARE

Magazinë

Send this to a friend