MAGAZINE

Magjikja dhe e vërteta tek Gabo Nga Salman Rushdie Gabo jeton. Vëmendja e jashtëzakonshme mbarëbotërore që iu kushtua vdekjes së Gabriel Garsia Markezit, dhe trishtimi i sinqertë që ndien lexuesit kudo për ikjen e tij, na thonë se librat janë ende shumë të gjallë. Diku, një “patriark” diktatorial ka urdhëruar

Historia e frutit të ndaluar e ka shoqëruar njerëzimin që në fillimet e tij. Që nga Eva tek Steve Jobs, duke kaluar nga Borëbardha dhe Vilhelm Teli. Feja dhe poemat epike demonstrojnë se molla fitoi shumë shpejt një rol edhe në mitologji. Poeti grek Stasini i Qipros në shekullin VIII

“Bota është një skenë e madhe dhe të gjithë gratë dhe burrat janë aktorë”. Fjalë që do i dëgjoni në filmin Birdman – një prej favoritëve për të fituar sot Cmimin Oscar, me regjisor Alejandro Gonzales Inarritu, i njohur për filmat 21 gramë dhe Babel, që ofron sfidën teknike të

Ahere Shqipëria, sundimërisht, ish po thua më vete. Kara Mahmuti sipër, Ali Tepeleni poshtë, e sundojin Shqipërinë pa kërkuar urdhëra nga Stambolli. Sot kemi mi krye ca Anadollakë qi nuk kanë tjatër mendim e tjatrë punë. Ahere, emri shqipëtar ish i njohur kudo n’Evropë si i një populli me gjuhë,

Dhuratë nga Zoti, lojë marrëdhëniesh apo faktor biologjik? Cfarë ka ndryshuar në mënyrën e sigurimit të autoritetit, mbajtjes… dhe dorëzimit Një nënë, një baba, bijtë që duhet të binden… çështje pushteti. Në shkollë para një profesori… çështje pushteti. Shpërndarja e hapësirave në vendin e punës… çështje pushteti. Organizimi i një

Intervistë me Patrick Modiano, francez, 69 vjeç, fitues i Ḉmimit Nobel 2014 për Letërsinë. “Një shtresë misterioze mbulon gjithçka kemi jetuar. Por ndonjëherë, çahet papritur. Mjafton t’i mbyllësh sytë për një cast. Fituesi i Çmimit të fundit Nobel tregon sesi lindi shkrimi i tij NGA FRANÇOIS BUSNEL KANE KALUAR DISA

Bashkë me notat dhe çelësin e muzikës si dhe shkronjat e alfabetit, ngjyrat sigurojnë blloqet ndërtuese të emocioneve tona. Nuk ndodh pa arsye që ne të themi “ndjehemi blu” ose “shohim të kuqe”. Çdo ngjyrë është lidhur në mënyrë të hollë me një rrjet eksperiencash dhe shoqërizimesh. Disa nga këto

Roberto Benigni ka dhuruar një shfaqje mahnitëse ditët e kaluara në televizionin Rai duke rritur shikueshmërinë në 10 milionë telespektatorë me shfaqjen e tij “10 Urdhëresat”. Por përpara shfaqjes ai ka marrë një telefonatë surprizë nga Papa Françesku. Telefonata e ngrohtë që Papa i ka bërë aktorit fitues të çmimit

Në vitin 1902, Klimt realizoi Beethoven Frieze për ekspozitën e 14 të “Vienna Secessionist”, e cila ishte menduar të organizohej si përkujtimore për Ludvig Van Beethovenin dhe ku do të spikaste një skulpturë monumentale polikromatike me autor Max Klingerin. E realizuar posacërisht për ekspozitën, piktura u realizua direkt në mure

Një intervistë me shkrimtaren P. D. James, e cila ka ndërruar jetë pak kohë më parë: E konsideruar shkrimtarja më e madhe e gjallë e romaneve të verdhë, pavarësisht 86 viteve të saj, është gjithmonë e gjallë e aktive. Ironia e saj e butë dhe shpesh therëse, shfaqet shumë mirë

SHARE

Magazinë

Send this to a friend