MAGAZINE

Një mit i sikletshëm që Gjermania dhe politika e jashtme e saj e kujtojnë me shumë maturi “Konflikti në Europën Lindore, shpërbërja e strukturave shtetërore në Lindje të Mesme e rrethojnë tashmë Europën si një rreth zjarri”, vërente kohët e fundit historiani Michael Stürmer, që më pas vazhdonte: “Gjermania, një

Çdo gjë ishte “e përgatitur”, kur ai ishte i ri, për ta bërë Helmut Kohlin një profesionist të mirë të provincës gjermane. Në vend të kësaj, ai u bë një nga gjigandët e politikës botërore. Një histori e normalitetit të angazhimit qytetar, në një vend që zbuloi demokracinë pas katastrofës

Dritat e kazinosë vallëzonin mbi xhamin e një BMW të zezë, që udhëhiqte një varg makinash luksoze përgjatë Las Vegas Boulevard. Në vendin e pasagjerit, 25-vjeçari Tupac Shakur përshëndeste me dorë fansat që kishin mbushur trotuaret, të etur për të parë princin e kurorës së rrepit. Pesë vjet pas ngjitjes

Teknologjia po ndryshon mënyrën se si lexojmë dhe shkruajmë Ka një histori të gjatë e të tmerrshme, dhe shpesh të gabuar, ose edhe me paralajmërime të kobshme mbi teknologjitë e reja. Rreth 2500 vjet më parë, Sokrati e përçmoi shpikjen e shkrimit, duke thënë se ai do të na “hajë”

Të dërguarit e Moskës ishin paraqitur në Damask menjëherë pas shpalljes së pavarësisë së Sirisë, në 14 prill 1946. Superfuqia u ofrua që të ndihmojë Sirinë, sapo kjo doli prej mbërthimit kolonial francez, për të ndërtuar shtetin e ri. Siç dihet, një mision i dështuar. Bota e ndarë në dy

Ajo, 17 vjeç, i shkruajti: është momenti ta bësh. Ai, 18 vjeç, tha: po, dhe vrau veten. A është vrasje? Balena Blu në të vërtetë është një vajzë bjonde 20 vjeçe, e cila në gjykatë rri e heshtur ose qan, fshin sytë bojëqielli dhe i kërkon ndihmë avokatit. Fotografitë e

  “Në 1967 ka ndryshuar gjithçka. Nuk kemi lindur nga historia, por si pasojë e një ëndërre. Dhe ëndërrat, kur vërtetohen, janë zhgënjim”. Shkrimtari i madh rrëfen konfliktin e 1967, pasojat e tij dhe, pavarësisht gjithçkaje, shpresat e tij” Në qershor të 1967 Amos Oz sapo kishte mbushur të 28-at,

Jeta e një bluze, nga prodhimi i lëndës së parë në Afrikë tek raftet e dyqaneve europiane, duke kaluar fabrikat aziatike të tekstilit Historia e pambukut është ngushtësisht e ndërthurur me atë të kapitalizmit perëndimor. Pambuku ka qenë një prej shtyllave të Perandorisë Britanike dhe ka kontribuar në ngritjen e

Një hipotezë interesante në lidhje me vendndodhjen e vërtetë të ngjarjeve tek Iliada dhe Odisea. Një teori që duket se i hap rrugën të vërtetave të reja… Odisea, një nga poemat e famshme epike të shkruar nga Homeri, së shpejti do të rikthehet në kinema. Regjizori i serisë më të

Si e shihnin jetën e përtejme fetë në lashtësi Patrick J. Kiger Për mijëra vite, shumë njerëz kanë zgjedhur të besojnë se ekzistenca nuk merr fund me vdekjen fizike, dhe se ekziston një lloj jete e përtejme. Shumë qytetërime të lashtë, në fakt, zhvilluan vizione të përparuar të asaj si

SHARE

Magazinë

Send this to a friend