HORIZONTE

Nga Kara Goldfarb Për Dejvid Bouden, Kansasi nuk është vetëm Shteti i Lulediellit; ai është Selia e Shenjtë. Bouden është i bindur se që kur Papa Piu XII vdiq në vitin 1958, kisha është udhëhequr nga një sërë papësh mashtrues. Ai beson se kreu i vërtetë i kishës është Papa

Gërmimet që kryhen vazhdimisht në Egjipt vazhdojnë të sjellin zbulime të mrekullueshme. Më i fundit ndër to është një sarkofag i madh i prodhuar me granit që është gjetur rreth Aleksandrisë. Ishte i groposur në thellësi prej 5 metrash dhe ekzaminimet e para tregojnë se i përket periudhës ptolemake që

Identifikimi i një dorëshkrimi në 1906, që përmban disa nga veprat e Arkimedit, duke përfshirë Metodën e Teoremave Mekanike, është pothuajse aq i shquar sa dhe vetë përmbajtja e tij. Në 1840-ën, një vizitor dhe studiues  i Varrit të Shenjtë në Konstandinopojë (tani Stamboll) iu hodhi një sy  gjurmëve të

Armët lazer kundër personave nuk janë gjëra të fantashkencës në Kinë. Një sipërmarrje siguron se ka krijuar një pushkë sulmi që mund të qëllojë një objektiv pothuaj një kilometër distancë dhe të prodhojë djegie që mund të çojnë drejt vdekjes. Gazeta hongkongiane “South China Morning Post” informoi se një sipërmarrje

E mbani mend “Emrin e trëndafilit”? Të gjithë njerëzit që lexonin volumin e humbur të Aristotelit vdisnin për shkak se faqet ishin të lyera me arsenik. Diçka e tillë sapo është zbuluar në të vërtetë. Kërkuesit e Universitetit të Jugut në Danimarkë kanë gjetur se tre volume të shek XVI

Një ekip i astronomëve të udhëhequr nga instituti “Max Planck” i astronomisë së Heidelberg-ut në Gjermani kapi imazhin e parë të një planeti shumë të ri të emërtuar PDS 70b të formuar rreth diskut të pluhurit dhe të gazit të një ylli. Zbulimi u publikua në revistën “Astronomy & Astrophysics”

Misionet “Apollo” ishin ngjarje të jashtëzakonshme të historisë. Por pavarësisht profilit të trye të lartë, disa histori magjepsëse mbeten të pathëna – ose të mbajtura fshehur prej agjencisë hapësinore të Amerikës, ose të shmangura nga syri i publikut… ÇFARE RREZIQESH I FSHEHU NASA PUBLIKUT? Ajo që ne mbajmë mend, është

Numri i miteve dhe legjendave mbi Çarls Darvinin duket se po rritet me kalimin e kohës. Një prej më të zakonshmeve është ajo sipas të cilës, është e pamundur të besosh në Zot dhe në evolucion në të njëjtën kohë. Kjo legjendë është forcuar ndoshta prej vrullit antifetar të ateistëve

Më 5 dhjetor të viti 1945, pesë bombardues të Marinës së SHBA-s, të njohur gjerësisht si Fluturimi 19, u nisën nga Fort Lauderdale, për një mision i cili duhet të ishte thjesht një stërvitje trajnuese rutinë. Aeroplanët e përfshirë në stërvitje drejtoheshin nga dy deri në tre persona ushtarakë me

Përgjatë 4 viteve një udhëtim që shkoi përreth Diellit tri herë dhe më në fund sonda Hayabusa 2 ka realizuar objektivin e saj; ka mbërritur tek një asteroid i identifikuar në katalog me numrin 162173. Ryugu. Ryugu është i vogël dhe është zbuluar vonë në 1999 gjatë një programi për

SHARE

Horizonte

Send this to a friend