HORIZONTE

SERIA: Figurat e njohura historike, që mbetën shkrimtarë në tentativë Kur diktatori i Irakut, Sadam Husein, nuk ishte i angazhuar me masakrimin e qindra mijëra kurdëve, ai pushonte në pallatin e tij dhe u kënaqur me hobin e tij të preferuar:shkrimin e aventurave epike në Babiloninë e lashtë. Vështirë se

Ishulli Sokotra, buzë brigjeve të Jemenit në Gadishilin Arabik, ngjan me një planet i huaj. Flora e saj e rrezikuar është unike për shkak të izolimit, temperaturave ekstreme dhe motit shumë të thatë. Një e treta e pjesës së tij bimore, nuk mund të gjendet askund tjetër në tokë. Fatmirësisht,

Një ekip studiuesish nga Universiteti i Kalifornisë, përdorën kërkime paleogjenomike për të përcaktuar historinë gjenetike të Rapa Nui, siç njihen njerëzit e humbur të Ishullit të Pashkëve. Besohet se Rapa Nui kishin kontakte me amerikanët e jugut, përpara se evropianët të mbërrinin në ishull më 1772. Por me habinë e

Benxhamin Dizraeli, shihet gjerësisht në botën politike, si një nga britanikët më me ndikim të të gjitha kohërave dhe sigurisht të shekullit XIX-të. Ai shërbeu dy herë si kryeministër, dhe ishte zakonisht në qendër të ndryshimeve politike dhe ngjarjeve të epokës, jo vetëm në Uestminster, por në Evropë, në mesin

I lindur në Paris në vitin 1431, Fransua Vijo, konsiderohet si një nga poetët më të mëdhenj të Francës. Vepra e tij më e famshme është “Le Grand Testament”, një libër monumental që tregoi zotërimin prej tij të një forme poetike superiore, si dhe mendimet e tij mbi kënaqësi të

Rreth 2.000 vjet pas shpërthimit të malit Vezuv, që shkatërroi qytetin e lashtë romak të Pompeit, arkeologët bënë 2 zbulime të jashtëzakonshme, duke filluar me trupin e paprekur të një kali të lashtë. Ata zbuluan ndërkohë një vend të shenjtë të ruajtur në mënyrë të përkryer, dhe të zbukuruar me

Më 1992, Riçard Klinkhamer, një shkrimtar modest në Holandë, hyri në zyrën e botuesit të tij me një dorëshkrim të ri të titulluar “E mërkura, dita e mishit të grirë”. Ai tregonte 7 mënyra të mundshme, përmes të cilave Klinkhamer mund të kishte vrarë gruan e tij, dhe asgjësuar trupin

Në hartat që datojnë që nga vitet 1700, Ishulli Bermeja shfaqet në brigjet e gadishullit Jukatan, në një distancë më të madhe, se çdo ishull tjetër që pretendohet nga Meksika. Por një studim i Universitetit Kombëtar Autonom të Meksikës në vitin 2009, arriti në përfundimin se ishulli nuk ekziston –

Duke përdorur një teknologji të quajtur lidar (zbulimi me anë të dritës), hulumtuesit skanuan më shumë se 800 milje të Rezervës Biosferike Maja në Peten të Guatemalës, dhe zbuluaan dhjetëra mijëra ferma, shtëpi dhe struktura mbrojtëse, së bashku me mijëra milje rrugë dhe kanale. Zbulimi mahnitës, kundërshton supozimin se qytetet

Nëse njerëzit lindin të mirë apo të këqinj, kjo është një çështje e debatuar nga filozofët për shekuj me radhë. Aristoteli argumentonte se morali është i mësuar gjatë jetës, dhe se ne lindim si “krijesa amorale”, ndërsa Sigmund Frojdi i konsideronte të lindurit një propozim moral të zbrazët. Kushdo që

SHARE

Horizonte

Send this to a friend