HORIZONTE

Samsung provon afrimin me iPhone X me Exynos 9, procesorin e pritur në Galaxy S9 që duhet të nxirret në Kongresin Botëror të Teknologjisë Barcelonë. Funksionet e procesorit kujtojnë ato të mollës së fundit të Apple, duke përfshirë një lloj Face ID dhe Animoji. Për shembull, shfaqet zbulimi i thellësisë

Panairi teknologjik më i madh në botë, CES do të hapë dyert e tij nga data 9 janar deri në 12 janar në Las Vegas. Në datat 7 dhe 8 do të ketë konferenca për shtyp. Ky takim ka 50 vite që zhvillohet dhe tërheq inovatorët, liderët dhe sipërmarrjet e

Arkeologët meksikanë kanë identifikuar një gur “tetzacualco” – ose altar – që ata mendojnë se mund të jetë ndërtuar si “një model miniaturë i Universit”. Struktura ndodhet në një pellg në anë të vullkanit Iztaccihuatl pranë qytetit të Meksikos, në një vend të quajtur Nahualac. Në disa prej legjendave të

Sipas burime nga agjensia hapsinore amerikane, një grup shkencëtarësh për herë të parë ka mundur të marrë prova direkte të ripërtëritjes së shtresës së ozonit përmes instrumenteve të dizenjuar nga Nasa dhe që gjenden në bordin e satelitit Aura. Të dhënat e marra nga observimi tregojnë një reduktim domethënës në

Koha më e shpejtë e reagimit e matur ndonjëherë në trurin e një njeriu është 101 milisekonda – një kufi i trupit tonë, që mund të mendoni se gjen zbatim tek njerëzit në përgjithësi. Problemi: Disa njerëz nuk janë të gatshëm ta pranojnë këtë limit. Pilotët e garave të shpejta,

Ekspertë të sigurisë kompjuterike kanë zbuluar dy defekte të mëdha në mikroprocesorët e pothuaj të gjithë kompjuterave të botës. Dy problemet, të quajtur “Meltdown” dhe “Spectre” mund të lejojnë hacker-at që të vjedhin të gjithë kujtesën e brendshme të kompjuterave tanë. Këtu përfshihen edhe celularët që përdorim përditë. Sipas ekspertëve,

Vdiq 6 javëshe para 11 500 vjetësh, por ka shumë për të thënë. Analiza e ADN-së së fosilit të kësaj bebeje të gjetur në Alaskë lejon të saktësohet sesi kanë mbërritur njerëzit e parë në kontinentin amerikan. Mbetjet e kësaj bebeje të gjinisë femër u zbuluan në vitin 2013 në

Jo vetëm që di se si të luajë poker dhe është e pamposhtur në damin kinez, inteligjenca artificiale tani është në gjendje të mësojë fjalë të reja në dialog me njeriun, në sajë të sistemit të zhvilluar në Universitetin e Osakës. Rezultati është botuar në Arxiv, vendi që pret veprat

Ashtu si në një stafetë kozmike, SuperHëna i lë vendin SuperDiellit, i cili sot arrin diametrin maksimal të dukshëm në të gjithë vitin. Toka ndodhet në fakt në pikën e afërsisë maksimale me Diellin, dhe si pasojë disku i yllit tonë shfaqet pak më i madh se zakonisht. Këtë ngjarje

Jemi mësuar me zbulimin e planetëve. Çdo njoftim i Nasës na rizgjon shpresat që ky zbulim të vijë me lajme të mira nga ku mund të ketë jetë. E megjithatë nuk po zbulohen hena…Sipas ekipit të universitetit Cornell në Nju Jork, universi mund të jetë i mbytur me objekte të

SHARE

Horizonte

Send this to a friend