HORIZONTE

Numri pi është numri më i studiuar i matematikës dhe ka pafundësi shifra dhjetore. Besohet se origjina e saj daton që 2000 vjet para krishtit dhe është një nga kostantet më të rëndësishme të matematikës, fizikës dhe inxhinierisë. Çfarë është numri pi? Numri pi është një kostante që lidh perimetrin

Rrjete sociale, posta elektronike, aplikime bankare, sisteme alarmi, biznese online, platforma të linjave ajrore dhe hoteleve përdorin të gjithë një fjalëkalim. Miliona njerëz denoncojnë vjedhjen e të dhënave personale ose të identitetit sepse përdorin fjalëkalime të thjeshta dhe të lehta për t’u mbajtur mend dhe shumë herë janë të përsëritura

Kur fiken dritat në vend që të kërkoni ndonjë qiri do t’ju mjaftojë të keni një bimë ndriçuese. Inxhinierët e MIT(Insituti i teknologjisë së Massachusetts) kanë krijuar një teknikë të bazuar në nanoteknologjinë që lejon që gjethet e bimës të ndriçojnë dhe të mund të përdoren për të ndriçuar një

Frytet e një mendje të vetme, e kanë ndikuar qytetërimin tonë më shumë se sa do të dukej e mundur Nga Brian Greene Albert Ajnshtajni, tha njëherë se vetëm dy gjëra mund të jenë të pafundme: universi dhe marrëzia njerëzore. Dhe, pranoi ai, mbi gjithësinë nuk ishte i sigurtë. Duke

Sikur të mos ishte zbuluar Guri i Rosett-as më 15 korrik 1799, ndoshta do të kishim ende shumë vështirësi të lexonim atë që egjiptianët e lashtë kishin shkruajtur në monumente të panumërta, mijëra vjet më parë. Guri i Rosetta-s është një fragment i një pllake të lashtë ku është skalitur

Bota kuantike është e jashtëzakonshme. Mund të ndodhë më e çuditshmja, që macet të jenë gjallë dhe ngordhur në të njëjtën kohë, që gjërat të duken e zhduken me vullnet ose të udhëtojnë para dhe prapa në kohë. Kjo botë shumë e vogël, ka rregullat e saj, ligje që shpesh

Ishulli më i ri që ekziston në tokë është formuar nga llava vullkanike, në një zonë të largët të Paqësorit dhe ka një moshë prej tri vitesh. Mund t’u tregojë shkencëtarëve të dhëna për të gjetur gjurmë jete në Mars, – u shpreh këtë të mërkurë Nasa. Ishulli i Hunga

Së fundmi shkencëtarë kanë bërë të mundur ëndrrën e mjera muzikantëve pasi kanë krijuar një protezë të veçantë për të gjithë muzikantët me probleme me gjymtyrët. Një tip i ri proteze ka lejuar një muzikat që të luajë përsëri në piano. Jason Barnes, i cili humbi një pjesë të krahut

Domeni më  i njohur i internetit publikoi bilancin e vet për vitin 2017, temat më të njohura janë uragani Irma e ndjekur nga dy smartfonët e Apple-it. Më pas vijnë personazhet më popullore, njëri për anën e tij negative, Matt Lauer një nga të famshmit e akuzuar për përdhunim dhe

Në yjësinë e Luanit, 111 vite dritë larg, dy simotra të tokës orbitojnë përreth një ylli xhuxh më të vogël dhe më të ftohtë se Dielli. Një nga këto planete ka kushte për të mbajtur ujë në sipërfaqe. Zbulimi u publikua në revistën “Astronomy and Astrophysics” dhe u zbulua nga

SHARE

Horizonte

Send this to a friend