HORIZONTE

1. Lufta më e shkurtër në histori u zhvillua mes Zanzibarit dhe Anglisë në vitin 1896. Ajo zgjati vetëm 38 minuta, para se Zanzibari të dorëzohej. 2. Monarku më jetëgjatë në histori ishte Pepi II, i cili sundoi Egjiptin për 90 vjet me rradhë ne vitet 2566-2476 Para Erës Sonë.

Sherlock Holmes nuk e ka thënë asnjëherë, sepse krijuesi i tij, shkrimtari skocez Sir Arthur COnan Doyle nuk e ka shkruajtur asnjëherë. Fraza që të gjithë ne ia atribuojmë detektivit të famshëm është shpikur më vonë nga posterat e vënieve në skenë dhe në ekran të romaneve origjinalë. Por ajo

E pavërtetë. Ta themi qartë, truri i parë “për së gjalli” nuk është një gjë që ia vlen ta shohësh: i vendosur në laboratorë merr një pamje si në gri, me anim nga e verdha. Por sa kohë është i gjallë, truri ka edhe ngjyra të tjera: ngjyrë e kuqe,

Shkenca pranon ekzistencën e tyre, të paktën në parim. Dhe së shpejti do të jetë ndoshta e mundur të vëzhgohen gjurmët në qiej Teoria e Universeve paralele, ose multiuniverseve, ka lindur në rrethet shkencore në vitin 1957, kur ishte parashtruar nga fizikanti amerikan Hugh Everett III, si zgjidhje e problemeve

Seria: 10 histori të paharrueshme që historia i ka lënë në harresë. Kjo renditje është frymëzuar nga libri “I humbur në kohë” Xhozef Uoren (1741-1775), është konsideruar nga shumë njerëz të kohën e tij, si arkitekti i vërtetë e Revolucionit Amerikan. Ai ishte një figurë e rëndësishme, në një prej

Shkencëtarët që përpiqen të krijojnë një inventar të detajuar të të gjithë materies dhe energjisë në kozmos, në mënyrë të vazhdueshme ndeshin një problem shumë të çuditshëm e që të bën kurioz – pjesa dërrmuese e tij mungon. “Unë e quaj ana e errët e universit”, thotë Majkëll Tërnër, një

1.Në Rusi përbën një vepër penale, udhëtimi në rrugë me një makinë të pistë. 2. Perandori romak Kaligula vendosi njëherë të shkojë në luftë kundër Perëndisë së Detit, Poseidonit. Ai urdhëroi ushtarët të hidhnin shtizat e tyre në ujë në mënyrë të rastësishme. 3. Në nderim të poetit ekuadorian, Hoze

1. Ralf dhe Karolin Kamins patën 5 fëmijë ndërmjet viteve 1952-1966, të gjithë kanë lindur në datën 20 shkurt. 2. Manjati amerikan i naftës Xhon D. Rokefeler dha për bamirësi mbi 500 milionë dollarë gjatë gjithë jetës së tij. 3. Vetëm 1 në 20 fëmijë, kanë lindur në ditën e

Seria: Misteret e sistemit diellor, që prishin planet e shkencëtarëve më të mirë Në fillim të vitit 2012, astronomi amator Uejn Xheshke, zbuloi një re të çuditshme mbi planetin Mars. Ndryshe nga retë e vogla dhe të holla, që normalisht formohen mbi planet, këto shtëllunga gjigande shpërthyen nga sipërfaqja në

1. Në moshën 12-vjeçare, Martin Luter Kingu u bë kaq depresiv, saqë tentoi dy herë vetëvrasjen, duke u hedhur nga dritarja e dhomës së tij të gjumit. 2. Një nga dhuratat e dasmës së Mbretëreshës britanike Viktoria, ishte një rrotull djathi me diametër 3 metra, dhe që peshonte gjysmë ton.

SHARE

Horizonte

Send this to a friend