HORIZONTE

1. Andorra, vendi i vogël evropian në kufirin mes Francës dhe Spanjës, ka një normë papunësie zero përqind. 2. Në vitin 1998, një ligj të miratuar në shtetin amerikan të Virxhinias, i lejonte shoferët të mbanin viktimat e shkaktuara prej tyre në rrugë, për aq kohë sa ata e raportonin

1. Në Bangladesh, fëmijët në moshën 15-vjeçare mund të burgosen, nëse kapen duke kopjuar në provimet e lirimit. 2. Dikur në një qytet zviceran, ishte e paligjshme të përplasje derën e makinës. 3. Emri i plotë i Los Angeles në SHBA është “El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de

Vincent Van Gogh vdiq në Auvers-sur-Oise(në Francë) 29 Korrikun e 1890-ës: ekzaktësisht 125 vite te shkuara. Tetë momente interesante për të kujtuar një nga personalitetet magjepsëse të të gjitha kohëve. Qirinjtë. Për të pikturuar gjatë natës e për të ndriçuar telajon e paletën, Van Gogh vishte shpesh një kapele prej

1.Shtatë për qind e amerikanëve pohojnë se nuk lahen kurrë plotësisht. 2. Kryeqyteti i Norvegjisë, Oslo, është qyteti më i shtrenjtë në botë. Një gallon naftë (3.5 litra) kushton thuajse 5 dollarë, dhe duhen 1.32 dollarë për cdo përdorim te banjove publike. 3. Studiuesit kanë zbuluar, se mjekët që kalojnë

1.Më shumë njerëz vriten çdo vit nga gomerët, sesa nga aksidentet ajrore. 2.Një grua në Arabinë Saudite mund të kërkojë deri edhe divorcin, nëse burri i saj nuk i jep kafe. 3.Gjatë jetës tuaj, ju do të hani rreth 27 mijë kg ushqim, dhe kjo është sa pesha e rreth

Ishte e thjeshtë në kohët e dikurshme. Supozohej që kishe vdekur, sapo zemra pushonte së rrahuri. Sot, është shumë më e vështirë të përcaktosh nëse dikush ka vdekur vërtetë Përfytyroni pak këtë skenë: një burrë lakuriq qëndron shtrirë në shtrat. Sytë i ka mbyllur, kraharori i lëviz lartë e poshtë.

Wayne Adams dhe Catherine King janë një çift nga Kanadaja, të cilët jetojnë apo duhet të themi pluskojnë, në Kolumbinë Britanike. Dhe ne duhet të themi ndoshta pluskojnë, pasi çifti është duke jetuar në Freedom Cove/Limanin e Lirisë, në kompleksin pluskues që mbahet vetë, në verilindje të Tofino-s, Kolumbia Britanike. Shtëpia

Imagjino sikur këto fise paqësore të mos ishin bastisur ndonjëherë dhe tokat dhe jetët e tyre të mos j’ua merrnin. Historia e botës tonë do të kishte ndodhur komplet ndryshe. Ne do të ishim në kontakt me natyrën, veten tonë dhe Tokën. Ne do të ishim të aftë të lidheshim

1.Çokollata mund të vrasë qentë;ajo ndikon drejtpërdrejt zemrën e tyre dhe sistemin nervor. 2.Ketchup u shit për herë të parë në vitin 1830 si ilaç. 3. India ka Kartën e të Drejtave të Lopëve. Këto të fundit, sipas fesë hindu cilësohen të shenjta. 4. American Airlines kurseu plot 40 mijë

A e dinit se: 1. Për çdo faqe interneti ‘normale’, ka pesë faqe pornografi. 2. Gjirafat dhe minjtë mund të rezistojnë më shumë pa ujë sesa devetë e shkretëtirës. 3. 98 përqind e të gjitha vrasjeve dhe përdhunimeve janë kryer nga një anëtar i familjes apo mik i ngushtë i

SHARE

Horizonte

Send this to a friend