HORIZONTE

Seria: Njëzet vrasjet më të bujshme, në mesin e mafias amerikane Prohibicioni, ushqeu krimin e organizuar duke derdhur pasuri të paimagjinueshme në arkat e saj. Ai nxiti gjithashtu një cikël të përshkallëzimit të dhunës, mes fraksioneve të krimit të organizuar, duke konkurruar për një gllënjkë alkooli ilegal, që ishte gjithnjë

Robert Lou, kancelari i qeverisë britanike, propozoi një taksë të re mbi shkrepëset në vitin 1871. Çdo kuti shkrepëse duhej të mbante një vulë, me imazhin e një flake dhe fjalët ‘Ex luce lucellum’ – ose “nga drita, pak fitim”. Shakaja, vërejti një politikan liberal, mund të “devijonte në një

Nga Benjamin Plackett Sipas shkencëtarëve, sot në botë ka mjaftueshëm armë bërthamore, të cilat mund të shkaktojnë një Armagedon atomik. Sipas tyre, asnjë vend nuk mund të lëshojë më shumë se 100 bomba bërthamore, pa shkaktuar shkatërrime të tilla, që do të vrasin edhe qytetarët e tij. Shumica e shteteve

Seria: Faktet historike, që i keni mësuar gabim në shkollë Në mesin e shekullit XVIII në Londër dhe në qytete të tjera britanike, botoheshin rregullisht guida që e orietonin lexuesin drejt shtëpive publike dhe prostitutave të veçanta. Këto manuale, përmbanin në shumicën e rasteve atributet fizike të grave, shërbimet e

Nga Peter Dockrill Në një provë të jashtëzakoshme për pavarësinë teknologjike, mësohet se Rusia po bën plane për të shkëputun  internetin e saj nga pjesa tjetër e botës, me një eksperiment gjigant ‘unplugging’, që do të prekë mbi 100 milionë përdorues rusë të internetit. Ky akt, për të cilin kombi

Nga Stephanie Pappas Superkontinenti i lashtë i Rodinias u zgjerua shumë, ndërsa Toka e gëlltiti oqeanin e saj rreth 700 milionë vjet më parë, sugjeron një studim i ri. Rodinia, ishte një superkontinent që i parapriu Pangeas së famshme, që ekzistoi midis 320-170 milionë vjet më parë. Në një studim

Seria: Fakte interesante që do ndryshojnë mënyrën se si e shihni historinë Ne priremi të mendojmë se Amerika ishte e tillë që nga shekullin XIX-të, pa disa territore franceze dhe meksikane andej dhe këtej. Por e vërteta është se kishte shumë fuqi të tjera evropiane, që garonin për të marrë

Nga Anna Maria Sepe specialiste në Psikoanalizë Induktive dhe Hipnozë Ndryshe nga sa besohet, një psikopat nuk është domosdoshmërisht një killer ashtu siç një killer serial nuk vuan domosdoshmërisht nga ankthi, nga sulmet e panikut ose haluçinacionet. Këto janë mite që duhen përgënjeshtruar. Përveç kësaj, karakteristika të ngjashme të psikopatisë

Seria: Faktet historike, që i keni mësuar gabim në shkollë I famshëm si një joshës i madh i grave, deri në pikën që emri i tij mbetet sinonim i një aktiviteti të tillë, italiani Xhakomo Kazanova u dënua në një moment me 5 vjet burgim në Venecia për “ofendime publike

Sot zemra e njeriut, mund të zëvendësohet përgjithmonë me një turbinë artificial, të krijuar nga shkencëtarë e Institutit të Zemrës në Teksas, SHBA. Ajo shkakton një rrjedhje të vazhdueshme të gjakut, në vend të pulsit të zakonshëm tek njeriu. “Shtyllat e Krijimit”, një mjegullnajë që ndodhet 7.000 vjet dritë larg nga

SHARE

Horizonte

Send this to a friend