HORIZONTE

Nga Gina Dimuro Anijet fantazmë, kanë qenë një element kryesor i legjendave detare në mbarë botën për shekuj me radhë, dhe anijet bosh që shfaqen herë pas here në brigjet e Japonisë, kanë pas disa histori të frikshme. Tërmeti i tmerrshëm që goditi Japoninë në vitin 2011, nxorri në det

Nga Lizzie Wade Gati 5000 vjet më parë, një grua 20-vjeçare u varros në një varr në Suedi, një nga ngulimet më të hershme njerëzore të Evropës. Tani, studiuesit kanë zbuluar se çfarë e ka vrarë atë – Jersinia Pestis, bakteri që shkakton plagë të rënda. Mostra është një nga

Hapësira ndodhet përreth nesh, dhe është shumë e vështirë ta injorojmë atë. Duke pasur parasysh qindra miliarda yje dhe planetë që përbëjnë vetëm galaktikën tonë, kush mund të fajësohet për mungesën e perspektivës kozmike, edhe kur eksploruesi “InSight” i NASA-s sapo është ulur në planetin Mars për të dërguar të

Nga James Friend Adolf Hitleri, është figura historike më e shëmtuar, por ndoshta edhe më e fuqishme e saj. Ai ishte, më shumë se cilido tjetër, arkitekti i Luftës së Dytë Botërore , një konflikt që ndryshoi botën përgjithmonë. Udhëheqësi nazist, ka qenë subjekt i më shumë librave, filmave dhe

Nga Nathaniel Scharping Harroni meditimin, ritet ajahuaska dhe praktikën e forcimit të vëmendjes. Sot, të njohësh vetveten, është bërë shumë më e lehtë. Testet e gjenetikës, si ato që ofrohen nga mosha 23-vjeç, janë duke u bërë lehtësisht të përballueshme – vetëm 69 dollarë – dhe ato ofrojnë një panoramë

Nga Steve Palace Njerëzit janë të ndryshëm në gjithë botën. Por nëse ka diçka që është konstante në çdo vend, ato janë martesat e palumtura. Pavarësisht nëse ndodh për arsye romantike ose fetare (apo të dyja bashkë), vjen koha kur ndarja është e pashmangshme. Sigurisht që nuk kjo është aq

Shtatëdhjetë përqind e fituesve të lotarive në SHBA, i shpenzojnë të gjitha paratë e tyre brenda 5 viteve, pavarësisht nëse mund të kenë fituar 1 apo 100 milionë dollarë. Zona e ç’militarizuar në kufirin midis Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut, kur nuk banon thuajse asnjë qënie njerëzore, është

Historianët knë pasur gjithmonë dijeni për apelin për ndihmë, që vinin përmes radios nga një ishull i Paqësorit. Por ato u hodhën si mashtrime. Arsyeja? Ato dukeshin sikur vinin nga aviatorja Amelia Erhart, e zhdukur që nga 2 korriku i vitit 1937. Në vitin 2018, një studim rishqyrtoi thirrjet, të

Në vitin 2001, kryepeshkopi i Kalkutës bëri një njoftim befasues. Muaj para se të vdiste më 1997, Nënë Tereza, i ishte nënshtruar një seance ekzorcizmi. Në vitin 1996, kryepeshkopi Henri D’Souza, e kishte vizituar bamirësen e madhe në spital. Murgesha 87-vjeçare, ishte një mikeshë e ngushtë për të, dhe ai

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Valter Ratenau, u vra më 1922 nga një grupim i krahut të djathtë, me gjasë për shkak se ishte hebre. Politikani kishte qenë një mik i ngushtë i fizikantit të mirënjohur, Albert Ajnshtajn, një tjetër gjerman hebre. Vdekja e mikut të tij e shokoi Ajnshtajnin,

SHARE

Horizonte

Send this to a friend