HISTORI

Përdhunues fëmijësh dhe kanibal, ai kishte shumë emra: Njeriu gri, Njeriu ujk i Wysteria-s, Vampiri i Bruklinit, Maniaku i hënës… Hamilton Howard Albert Fish ishte 33 vjeç kur kamera fotografike kapi imazhin e tij të parë. Një zotëri me mustaqe të prera mirë, rroba të mira dhe me kapelën e

Gollodomor. Emër që sugjeron përpos një enigmë, një zot pagan dhe për rezonancë e vendos më shumë tek e Mira sesa tek e Keqja. Megjithatë kjo fjalë është thjesht fantazi. Le të kthehemi prapa në kohë. Në vitet 1932-1933 diktatura e Jozef Stalinit urdhëroi Gollodomorin kundër fshatarëve që mbijetonin nën

Tanku i fuqishëm nazist Tiger I prej 57 tonësh shkaktonte terror tek ushtarët e ushtrisë aleate. Për rusin Nikolai Dubrovin u rrënqethej mishi kur shihnin një të tillë. Dhe për këtë ai është pak i besueshëm në një nga skenat e mëdha të luftës tek filmi “Shpëtoni ushtarin Rajan” (1998)

Mitologjia dhe rrëfimi kanë kultivuar tek ne imagjinatën gjatë mijëvjeçarëve. Shumë nga rrëfenjat për heronj shoqërohen edhe me armët legjendare që i kanë shoqëruar ata. Të gjithë mbajtësit e këtyre armëve kanë patur disa karakteristika unike. Shpata e parë u shfaq në epokën e bronxit. Është e bërë nga bakri

Një kopje e lashtë e Kur’anit e gjetur në Universitetin e Birmingemit mund të ketë qenë e Abu Bakr, një prej të parëve myslimanë në botë. Datimi me radiokarbon, kur u krye, gjeti fragmente që mund të jenë të paktën 1370 vjeçare, duke rritur kështu mundësinë që të jetë kopja

Ushtria polake i bëri rezistencë pushtimit gjerman në 1 shtator të vitit 1939, por ishte një betejë që s’mund ta fitonte. Numrat nuk ishin në favor, pajisjet, stërvitja, kërcënimet e një sulmi nga Bashkimi Sovjetik nga lindja dy javë më vonë, bëri që Varshava të kapitullonte dhe të pushtohej nga

Perikliu ishte një gjeneral, orator dhe figurë e shquar në shtetin e Athinës. Ndoshta nuk është çudi që partnerja e tij ndante shumë talente të njëjta. Të dy u takuan gjatë një simpoziumi, dhe menjëherë, Perikliu u shastis nga zgjuarsia dhe bukuria e Aspasias. Meqë ajo vinte nga Mileti, jo

Nga Aurenc Bebja* Francë – 10 Shkurt 2018 Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n°2, reagimet e shtypit suedez mbi pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste. Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për lexuesin shqiptar, reagimet

Është e zakonshme rradha e turistëve në Firence, qendrën e rilindjes, por para dedikimit të Gino Bartali-it (1914-2000) radha është modeste. Gino ishte një çiklist i njohur me nofkën “Ginettaccio” (fanella elegante) edhe pse jo më i madh se bashkëpatrioti i tij mitik, Fausto Coppi apo rivali i tij francez, Jacques

CALÍGULA (12-41). Perandori romak. Pohonte se ishte Jupiteri dhe dërgonte drejt vdekjes, torturonte arbitrarisht këdo, p.sh ata që ndërprisnin interpretimin e aktorit Mnester, dashnorin e tij. Për t’u tallur me senatin emëroi senator dhe konsull kalin e tij, Incitatus. ATILA (395-453). Mbreti i hunëve. Egërsia e tij i vurin nofkën “Kamzhiku i

SHARE

Historia

Send this to a friend