HISTORI

Nga Mark Oliver Çdo perandori bie herët a vonë. Nuk ka asnjë mënyrë për ta ndaluar këtë. E vetmja gjë që mund të bëjmë, është të kontrollojmë është se si ndodh. Shembja e Perandorisë Romake të Perëndimit më 5 shtator 476, e zhyti Europën në një epokë të errët, nga e

Hitleri nuk donte ta merrte Leningradin, preferoi ta rrethonte në mënyrë që banorët të vdisnin urie dhe më pas të pushtonte një qytet fantazmë Në qytetin e Leningradit rezervat ushqimore zgjatën vetëm një muaj pas fillimit të sulmit gjerman. Më pas tregtarët filluan të shisnin lëkurë lope, e cila zihej

Nga Ndue Dedaj Ka qëndrime e kumte të papërsëritshme në jetën e një qyteti, aq më tepër të një kryeqyteti. Ato ndodhin rrallë dhe nguliten thellë në memorie për vlerën sipërane që mbartin. Ishte dimri i vitit 1963, kur në Tiranë sapo kishte përfunduar gjyqi politik ndaj ushtarakut poet Trifon

Në orët e para të mëngjesit të 1 shtatorit 1939, ushtria gjermane filloi një sulm të egër përgjatë kufirit polak. Luftwaffe bombardoi aeroportet, linjat hekurudhore, bazat ushtarake, dhe çdo gjë tjetër që konsiderohej e rëndësishme për komandën dhe lëvizjen e forcave të armatosura polake. Blitzkrieg-u i parë kishte nisur. Një

Reth 5 000 vite para krishtit në deltën e lumit Nil banonte një komunitet për të cilin nuk dihej asgjë deri më sot kur u zbulua nga arkeologët francezë në një rajon rreth 140 km në veri të kryeqytetit dhe premton zbulimin e shumë sekreteve të asaj epoke të hershme.

Hirohito ishte perandori i Japonisë që nga 1926 deri në 1989, vitin e vdekjes. Gjatë mandatit të tij japonezët sulmuan Perl Harbor duke u përfshirë kështu në Luftën e Dytë Botërore, e cila përfundoi në 1945 me lëshimin e bombave atomike të Hiroshimës dhe Nagasakit. Perandori konsiderohej një perëndi nga

Nga Analiza Lo Monako Matematikani dhe meteorologu amerikan Eduard Lorenc, mbajti në vitin 1972 një konferencë me një titull, që më vonë do të bëhej i famshëm:”A mundet që rrahja e flatrave një fluture në Brazil, të shkaktojë një tornado në Teksas?”. Dhe sinteza e asaj që përkufizohet nga atëherë

Ashtu si diktatori spanjoll Francisco Franco, eshtrat e të cilit do të zhvarrosen së shpejti për t’u transferuar jashtë mauzoleut ku prehen prej 1975, historia ka parë personazhe që kanë ndarë ose provokuar debate edhe shumë kohë pas vdekjes së tyre. Josef Stalin. Pas vdekjes së tij në 1953, Stalini

Në dhjetor 1917, Vladimir Iliç Lenin emëroi Feliks Xhërxhezhinskin si Komisar për Punë të Brendshme dhe kreun e Komisionit të Jashtëzakonshëm të të Gjithë Rusisë për Luftën ndaj Kundërrevolucionit dhe Sabotazhit (Cheka). Xhërzhezhinki deklaroi në korrikun e 1918-ës:”Ne mbështesim terrorin e organizuar – kjo duhet të pranohet me sinqertet. Terrori

I ndante një dekadë. Valeria Mesalina lindi në vitin 25 pas krishtit dhe Estatilia Mesalina në 35. Të dyja ishin perandoresha të Romës. Valeria sipas historianëve ishte e bukur, Estatilia po sipas të njëjtave burime ishte më pak tërheqëse nga gratë e Neronit. Valeria jetoi 23 vite, Estatilia 33. Valeria

SHARE

Historia

Send this to a friend