HISTORI

Italia e Rilindjes u dominua nga familje të pasura e të fuqishme, reputacionet e të cilave qenë modeluar nga shumë bëma të errëta e të frikshme që kryen. Në Firencen e 400-ës, familja Mediçi bleu, korruptoi dhe shantazhi rrugën e saj drejt majës; në Rimini, familja Malatesta lëkundej vazhdimisht midis

Një intervistë me historianin Carlo D’Este. Ai ishte një enigmë e vërtetë. Një sekondë bën dicka absolutisht brilante, në çastin tjetër bën dicka aq të marrë sa që të lë me gojë hapur. Gjatë Luftës së Parë Botërore ai ishte bashkëkrijues i Korpusit Mbretëror të Fluturimit dhe ishte një prej

Raporte të rezervuar, ikona, takime. Materiale ‘shtetërorë” që për dekada të tëra i janë mbajtur të fshehura publikut. Kur kanë dalë në dritën e diellit, rrëfejnë një shekull me drama, që nga Carët deri tek sallat e pushtetit të Stalinit Ai quhej Vilamov Grigori Vilamov. I pari 007 i Rusisë

Profesor Ferdinand Milone (lindur në Napoli më 1896 dhe vdekur më 1987 në Romë), ka qenë një gjeograf i shquar, pedagog në Universitetin e Napolit dhe të Romës, anëtar i Akademisë Kombëtare të Lincei, autor i librave të shumtë, të një rëndësie të madhe për studimin e gjeografisë ekonomike. Ai

\ Kur Wilhelm von Wiedit iu ofrua të bëhet princ sundimtar i Shqipërisë, princi 37-vjeçar ishte kapiten i kalorësisë së Regjimentit të Tretë të Ulanëve, ai ishte i popullarizuar në mesin e shokëve dhe i mirëpritur në rrethet më të mira të Berlinit. Wilhelmi i II-të nuk ndihej aq rehat

Ion Pacepa, superspiuni i Çausheskut i arratisur në Perëndim, zbulon sesi Moska kërkoi që të shkatërrojë kredibilitetin e Izraelit dhe të Vatikanit Emri i gjeneralit rumun Ion Mihai Pacepa është i lidhur me një prej arratisjeve më të bujshme në Perëndim të viteve Shtatëdhjetë. Pacepa u bë ushtaraku me gradë

Kur udhëheqësi i Organizatës për çlirimin e Palestinës, Jassir Arafat, në vitin 1994 mori çmimin Nobel për Paqe së bashku me Jitzhak Rabinin, kritika nuk erdhën vetëm nga hebrejtë. Burri me shallin palestinez dhe me këllëfin e pistoletës u nderua për përpjekjet për paqe në Lindjen e Mesme. Vite më

Iraku i sotëm ndodhet në zonën e Mesopotamisë së lashtë, toka mes dy lumenjve, Tigër dhe Eufrat. Eshtë i mbushur me referenca biblike. Mes më të famshmet, kujtojmë që Parajsa Tokësore u gjend pikërisht këtu nga agjografia. Në librin e parë të Biblës thuhet: “Zoti bëri të mbijnë nga toka

Personi që bleu biletën me emrin Dan Cooper u ul në sediljen 18c të fluturimit Northwest Orient Airlines, nga Portlandi në Oregon, në drejtim të Seattle. Në bord ishin edhe 36 pasagjerë të tjerë, shumë prej tyre po shkonin në shtëpi për të festuar Ditën e Falënderimeve, festa më e

GUIA SONCINI Interneti, grunge, Pulp Fiction dhe Diana. Pas viteve Gjashtëdhjetë dhe Tetëdhjetë, ka mbërritur momenti i të parit në sy të epokës që krijoi “vetveten” Koha e nostalgjisë është 20 vjet. Në vitet shtatëdhjetë, ishte nostalgjia e viteve pesëdhjetë të “Happy Days”. Në vitet tetëdhjetë, ishte nostalgjia e viteve

SHARE

Historia

Send this to a friend