HISTORI

Nga tërmetet dhe cunamët, tek krizat financiare, sëmundjet dhe sulmet terroristë. Ja disa ngjarje që edhe mund të ishin parandaluar dhe shumë jetë mund të ishin shpëtuar Tërmeti në Haiti Në vitin 2010, një tërmet me përmasa të tmerrshme goditi Republikën e Haitit. Mijëra vetë gjetën vdekjen, fshatra të tërë

Në tetor 1914 Perandoria Gjermane fitoi një aleat të ri: Perandoria Osmane hyri në Luftën e Parë Botërore dhe deklaroi ‘Luftë të Shenjtë’ kundër Antantës. Në një karikaturë propagandasistike franceze e vitit 1915. Ky kosh i mbushur me kapele merr një goditje të dhunshme nga një çizme. Në ajër fluturojnë

Disa prej njerëzve më magjepsës të historisë janë mbretërit dhe udhëheqësit e mëdhenj. Kjo vjen pjesërisht për faktin që jetët e tyre janë të mirëdokumentuara në histori, por edhe sepse ata kanë qenë persona vërtetë të madhërishëm. Një mbret është në vetvete një autoritet, kështu që shpesh herë është përshkruar

Perandoria Otomane i detyrohet shumë për suksesin e saj ushtarak dhe organizativ, kontributit të personelit të etnisë jo turke, përgjithësisht eksponentë të popullsive të nënshtruara dominimit të Sulltanit, skllevër të kapur gjatë bastisjeve në toka të largëta, apo aventurierë në arrati nga ndëshkimi i ligjit. Jo se turqit nuk ishin

Dr Eric Swedin është profesor i departamentit të Historisë në Universitetin e Ueber State në Utah, SHBA. Ai është autor i shumë librave, përfshirë: “Kur qanë engjëjt: Një histori me “sikur” e krizës së raketave në Kubë” dhe “T’i mbijetosh bombës”. Ai jep gjithashtu leksione në qytetërimin modern dhe historik

Adam Hochschild* Si sot njëqind vjet më parë, artileria dhe anijet luftarake austriake në Danub nisën të godasin Serbinë – ishin goditjet e para të kataklizmës së madhe që në katër vitet e gjysmë që pasuan do të përkeqësonin botën tonë, në çdo drejtim. Ne e mendojmë Luftën e Parë

Motra Dorothy Turner po bënte xhirot e saj të fundit nëpër korridoret e pavijonit. Pacientët më të shumtë në “Qendrën Mjekësore Navale”, në spitalin e Marinës së SHBA-ve, në portat e Uashingtonit, po flinin tashmë. Mirëpo, rreth orës 1:45, Turner dëgjoi dy zhurma të mbytura. “Sikur dikush nga të sëmurët

Ajo është duke u thërrmuar, e mbushur me njolla prej lagështirës, e shkruajtur në latinishten e Mesjetës, por sido që të jetë, Magna Carta ia ka dalë mbanë që të mbetet e lidhur ngushtësisht me kauzën e të drejtave të njeriut edhe sot, më shumë se 800 vjet pasi është

Gjenialë, nuhatës të mëdhenj. Të papërmbajtshëm. Njerëz të rrugës me një nuhatje për vrasje. Por mbi të gjitha për vrasësit. Policë dhe detektivë për filma noir, në gjendje të ndiqnin fajtorët deri në catitë e shtëpive, duke u infiltruar në bandat e malavitës. Si dhe të rindërtonin hap pas hapi

Ishte atentatori i Sarajevës një hero apo terrorist? Cilat janë arsyet e shpërthimit të Luftës së Parë Botërore? Nxënësit në vendet e Europës Juglindore lexojnë përgjigje të ndryshme në librat e tyre të historisë Në Sarajevë dhe në Beograd janë ngritur 100 vjet pas Luftës së Parë Botërore monumente përkujtimore

SHARE

Historia

Send this to a friend