HISTORI

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Valter Ratenau, u vra më 1922 nga një grupim i krahut të djathtë, me gjasë për shkak se ishte hebre. Politikani kishte qenë një mik i ngushtë i fizikantit të mirënjohur, Albert Ajnshtajn, një tjetër gjerman hebre. Vdekja e mikut të tij e shokoi Ajnshtajnin,

Në jetën e saj, Mari Kyri fitoi dy çmime Nobel – një për kimi dhe një për fizikë. Mjerisht, zbulimet e saj të famshme, i shkaktuan edhe vdekjen e parakohshme. Krahas bashkëshortit të saj, fizikantit francez, Pier Kyri, ajo zbuloi radiumin dhe poloniumin në vitin 1898. Të dy elementët ishin

Nga Maria Isabel Carrasco Përveç garimit kundër njëra-tjetrës në garën hapësinore dhe prodhimin e armëve bërthamore, SHBA-ja dhe Bashkimi Sovjetik, morën masa të tjera për të mposhtur armikun e tyre. Siç e dimë, Lufta e Ftohtë kishte të bënte me gjithçka, nga sharjet deri tek tallja e kundërshtarit në mënyrën

Sulmi i befasishëm vdekjeprurës mbi flotën amerikane në Pearl Harbor në Paqësor, nisi pa një deklaratë lufte më 7 dhjetor 1941. Orët e para të mëngjesit të së dielës, qindra avionë luftarakë japonezë fundosën ose dëmtuan 21 anije luftarake amerikane, dhe shkatërruan më shumë se 150 avionë në aeroportet aty

Evan Andrews Ndërkohë që Krishtlindja është parë tradicionalisht si një kohë për t’u mbledhur si familje, për të shkëmbyer dhurata dhe për të shkuar në Kishë, kjo festë ka përkuar gjithashtu me disa prej ngjarjeve më të rëndësishme të historisë. “Koha më e mrekullueshme e vitit” është ndërprerë nga beteja

Shumëkush e konsideron përrallën më të bukur të Krishtlindjeve, duke e krahasuar me një mrekulli. Në librat e historisë nuk ka pothuajse asnjë gjurmë, pavarësisht se flitet shumë nëpër filma dhe romane, madje edhe në një këngë folk të artistit anglez Mike Harding, të titulluar “Krishtlindjet 1941” Shumëkush e konsideron

Rënia e Babilonisë, është një ngjarje historike që ndodhi në vitin 539 Para Erës Sonë. Kjo ngjarje pa pushtimin e Babilonisë nga Perandoria Akamenide e Kirit të Madh, dhe shënoi fundin e Perandorisë Neo-Babiblonase. Rënia e Babilonisë, raportohet nga një numër burimesh të lashta, duke përfshirë Kir Cilindrin, historianin grek

Disa heronj kombëtarë kanë lindur në mesin e luftës. Të tjerë kanë origjinë shumë më pak dramatike. Kështu ndodhi në verën e vitit 1962, kur një ushtar në një bazë ushtarake në verilindje të Kinës, përplasi kamionin me një shtyllë tensioni, e cila ra dhe zuri nën vete një shokun

Nga Amy Knight Më 4 dhjetor 1934, në një mëngjes të acartë dhe me lagështirë, që kishte përfshirë stacionin hekurudhor të Moskës, një delegacion i madh i punëtorëve, i ftuar për këtë rast nga partia, vështroi me pikëllim teksa nga treni i ardhur nga Leningradi zbriti një arkivol. Brenda ndodhej

Zija vrastare e bukës që goditi Ukrainën në periudhën 1932 – 1933 merr emrin Holodomor. Jo vetëm që Stalini ishte në dijeni, por edhe e ashpërsoi qëllimisht. Një histori e mbajtur e fshehur gjatë nga autoritetet sovjetike. Për këtë kemi biseduar me historianen Anne Applebaum Nga fundi i vitit 1932

SHARE

Historia

Send this to a friend