EKONOMI

Nga Greqia në Francë, cikli elektoral europian na thotë se nuk ka shpëtim jashtë monedhës së përbashkët. E nëse jashtë Euros nuk ka shpëtim, brenda saj nuk ka garanci për një vend në Parajsë. Duhet të kalosh pak edhe nga Purgatori Extra euro nulla salus. Zgjedhjet në Francë, me fitoren

Që nga dita e sotme, nëse do të jetë president i Republikës së Francës, Emmanuel Macron do të jetë mishërimi i asaj që Joseph Stiglitz e quan “thirrja e fundit”. Në një intervistë për numrin e djeshëm të të përditshmes italiane, “Corriere della Sera”, ekonomisti amerikan fitues i Çmimit Nobel

Tek “Shtëpia e acartë”, satira klasike e Charles Dickensit për sistemin ligjor britanik, George Rouncewell, një ushtarak i nderuar dhe me parime, zhytet në borxhe. Zakonisht, ish ushtaraku sillet në përputhje me kodin e tij të rreptë moral, duke strehuar të dobëtit dhe të varfërit nga ligji i korruptuar. Por

Pas bisedimesh disamujore Greqia ra dakord me kreditorët ndërkombëtarë për një paketë prej rreth 3.6 miliardë eurosh. Greqia do të marrë kredi me interes 3.5 për qind, tha në televizionin grek (ERT) Ministri i Financave Euclid Tsakalotos. Edhe kreditorët e konfirmuan “marrëveshjen paraprake” me Greqinë. Kjo u njoftua nga Komisioni

Siç dihet, Hayek shkruante se ai nuk ishte një konservator. Por 25 vjet pas vdekjes së tij, kjo nuk do të thotë se Hayeku nuk ka asnjë mësim për konservatorët. Kështu hapet editoriali i shkruajtur për “Conservative Home” nga Philip Booth, drejtor editorialesh i “Institute of Economic Affairs”. Think-tanku londinez,

  Historia tregon se në vitin 1946 Anthony Fisherit, pilotit shumë të dekoruar të Royal Air Force, i ra në dorë “The Road to Serfdom”, eseja e famshme që kritikon socializmin dhe ekonominë e planifikuar e nobelistit Friedrich von Hayek. Fisher mbeti i goditur nga leximi, pasi këtu konfirmoheshin me

“Brenda dy ose tre muajsh, presidenti i SHBA, Donald Trump, si dhe presidenti i ri i Francës do të përballen me një pyetje të rëndësishme të diplomacisë ekonomike: “ç’duhet të bëjnë në lihje me tepricën aktuale tregtare të Gjermanisë?”, shkruan në numrin e djeshëm të FInancial Times analisti i të

Fondi Monetar Ndërkombëtar do të “largohet” nga Greqia, në qoftë se vendos se marrëveshja e ndihmës së Europës, i lë borxhet e vendit paqëndrueshmërisht të larta, ka deklaruar Christine Lagarde. Greqia do të ketë vend parësor në agjendën e takimeve të pranverës së FMN-së, të cilat fillojnë në Uashington të

Flet ish Guvernatori i Bank of England, optimist për të ardhmen e vendit të tij, më pak për atë të Bashkimit Europian dhe të tregjeve financiare: «Flluska e ardhshme? Përqindjet e interesit. Herët a vonë, do të ketë një krizë pensionistike. Euro? Duhet ndryshuar, por asnjeri nuk e di sesi».

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, është duke i bëre presion Finlandës dhe vendeve të tjera anëtare të BE, që të ngrejnë zërin në mbështetje të politikave ekonomike liberale, teksa Mbretëria e Bashkuar, mbartësja standarte e këtyre ideve, përgatitet për Brexit, thuhej në numrin e të hënës të të përditshmes Financial

SHARE

Ekonomi

Send this to a friend