KULTURE

James Harbeck ¡Feliz Navidad! Joyeux Noël! Frohe Weihnachten! God Jul! Sretan Božić! Crăciun fericit! Priecīgus Ziemassvētkus! Si mund ta mbash fjalën Krisht në fjalën Krishtlindje, nëse gjuha jote nuk ka një Krisht? Gjuhët e botës kanë një shumëllojshmëri emrash për Krishtlindje. Kjo nuk është aspak e habitshme, dihet që gjuhë

Pascal-Emmanuel Gobry The Week Cili është në thelb kuptimi i Krishtlindjes? E di, konsumerizmi! Prit, e di edhe që ka të bëjë me familjen! Bashkimin. Krishtlindja është për shumë gjëra. HIstoria është kaq shumëplanëshe, saqë ia vlen të vështrojmë disa prej kuptimeve të Krishtlindjes, të cilave nuk u kushtojmë vëmendje

Lev Tolstoi (1828-1910) ishte një prej autorëve rusë më të rëndësishëm dhe të suksesshëm të shekullit XIX dhe konsiderohet nga shumëkush si një prej shkrimtarëve më të mëdhenj në rang botëror. Ishte një kont që zotëronte shumë prona në fshat, shërbyes e skllevër fshatarë dhe bënte një jetë të privilegjuar.

Lufta dhe Paqja është shumë më tepër se sa një klasik i letërsisë së këtij vendi: është një fenomen ngushtësisht i lidhur me perceptimin që rusët kanë për veten e tyre dhe vizionin që të tjerët kanë për Rusinë. Reflektimet qortuese mbi rolin që luajnë “njerëzit e mëdhenj” në përcaktimin

  Shkrimtari Thomas Harris në moshën 23 vjeçare takoi mjekun vrasës që i dhuroi suksesin Është “doktor Salazar”, vrasës i pamëshirshëm dhe mjek i dhembshur, prapa zanafillës së “Silence of the Lambs” “E takova në një burg meksikan dhe qe ai që më bëri të kuptoj botën e çmendur të

A e dinit se simetria e fytyrës cilësohet si një shenjë e bukurisë në mbarë botën? Një studim tregon se njerëzit që ndihen shpesh të uritur, preferojnë gratë me peshë më të madhe. Një studim i kryer në Mbretërinë e Bashkuar, zbuloi se kur një grua gjen një burrë tërheqës,

Lumturia mund të vijë në forma të ndryshme. Miliona njerëz jetojnë mbi tokë, dhe ne nuk do të dëgjojmë kurrë përgjigjen e vërtetë dhe të vetme ndaj pyetjes: çfarë do të thotë me të vërtetë lumturi? Ja dhjetë filma në të cilët personazhet ia dolën të gjejnë rrugën e çmuar

Andy García, i lindur në Havanë në vitin 1956, i natyralizuar si shtetas amerikan shumë vite më parë, thotë me një frymë: «Kuba dhe kultura e saj janë në AND-në time, janë thelbi i identitetit tim, por nuk i kam kursyer kurrë kritikat ndaj Castros. Kam thënë gjithmonë se Kuba

Nga Tim Ott Ndërsa shumë burra përjetojnë kënaqësitë unike të ndërrimit të pelenave apo qetësimit të një fëmije të vogël që qan më të madhe, të tjerë kanë lënë shenjat e tyre si “etërit” nëpërmjet përpjekjeve të tyre krijuese, ose duke u bërë udhëheqës me ndikim në fushat e tyre.

Vetëm 15 piktura nga ana e mjeshtrit të Rilindjes Italiane, Leonardo da Vinçi, njihen si të tijat. Por nëse ka patur më shumë se kaq… dhe nëse vepra me e madhe e Leonardos – që mendohet se është shkatërruar në vitin 1563 – të jetë fshehur në mënyrë të sigurtë,

SHARE

Kulture